Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-12

1. Struktura holdingowa przy wykorzystaniu funduszu inwestycyjnego zamkniętego w celu optymalizacji podatkowej

W obecnej gospodarce krajowej uwidoczniła się faza cyklu gospodarczego charakteryzująca się zmniejszeniem rozmiarów produkcji, nakładów inwestycyjnych, dochodów realnych społeczeństwa, którym towarzyszy wzrost bezrobocia, spadek cen. Panuje kryzys gospodarczy. Zmusza on przedsiębiorców do szukania oszczędności oraz zmniejszenia ponoszonych wydatków.

Ograniczenie wydatkowania przejawia się m.in. w szukaniu rozwiązań mających na celu uszczuplenie ponoszonych ciężarów z tytułu płaconego podatku. Przedsiębiorcy szukają rozwiązań mających na celu optymalizację podatkową prowadzonej działalności gospodarczej.

Najpowszechniejszym przykładem optymalizacji podatkowej zysków z prowadzonej działalności gospodarczej jest:

● system restrukturyzacyjny oparty na przekształceniach form prawnych prowadzonych działalności w postaci spółek osobowych,

● wykorzystanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz

● wykorzystanie tzw. rajów podatkowych.

Przekształcenia form prawnych

Na gruncie polskiego systemu prawnego najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej są spółki kapitałowe. Ta forma prawna organizacji podmiotów gospodarczych najczęściej jest wykorzystywana do prowadzenia dużych przedsiębiorstw, a także do wewnętrznej organizacji grup kapitałowych. Spółki kapitałowe jako osoby prawne objęte są opodatkowaniem według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT).

Na podstawie tej ustawy co do zasady wszelkie dochody uzyskane przez spółkę kapitałową są opodatkowane stawką zryczałtowaną w wysokości 19% podstawy opodatkowania.

Zaznaczyć należy, że podatek dochodowy od osób prawnych jest pobierany na etapie uzyskania dochodu przez osobę prawną. Natomiast wykazanie zysku przez spółkę kapitałową i chęć transferu na prywatne konta akcjonariuszy lub udziałowców spółki rodzi kolejny obowiązek uiszczenia podatku. Przykładem jest dochód akcjonariusza spółki kapitałowej w postaci osoby fizycznej, gdzie pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy od uzyskanych dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00