Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-07-02

Wykorzystanie zintegrowanego systemu informatycznego do analizy zleceń produkcyjnych

W opracowaniu przedstawiamy praktyczny przykład zastosowania zintegrowanego systemu informatycznego do analizy zleceń produkcyjnych. Próbujemy także odpowiedzieć na pytanie: jak na podstawie tej analizy zorganizować kontrolę kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym?

Sposób zasilania w informacje na potrzeby controllingu powinien być dostosowany do specyfiki danej jednostki. Główną przesłanką wykorzystania zintegrowanych systemów informatycznych jest dostarczenie i przetworzenie bieżącej informacji na potrzeby zarządzania jednostką. Wybór odpowiedniego systemu informatycznego pozwala wspomóc procesy planowania, kontroli oraz dostarczania informacji analityczno-decyzyjnych.

Wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego oznacza nie tylko standaryzację procesów zachodzących w firmie. Powoduje przede wszystkim zintegrowanie całego przedsiębiorstwa.

Wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego wiąże się m.in. z ulepszeniem systemu planowania. W nowoczesnym przedsiębiorstwie dane planowane i rzeczywiste, wprowadzane w logistyce (zaopatrzeniu, produkcji, sprzedaży) lub w rachunkowości finansowej, powinny być od razu uwzględniane w controllingu. W systemie informatycznym prognozowane zwiększenie sprzedaży może zostać natychmiast przeanalizowane w aspekcie wpływu na potencjał produkcyjny oraz planowane marże pokrycia. Jest to bowiem wynik zintegrowania systemu jako całości. Optymalizacja źródeł dostaw, lepsze wykorzystanie majątku produkcyjnego, przyspieszenie rotacji zapasów, skrócenie czasu realizacji zamówień - to tylko niektóre zalety wykorzystania zintegrowanych systemów informatycznych1.

Zastosowanie systemu zintegrowanego

Dla logiki wywodu posłużymy się następującym przykładem. Przedsiębiorstwo X zajmuje się produkcją sera topionego i twarogowego przeznaczonego dla konsumenta polskiego i zagranicznego. Ponoszone koszty są na bieżąco monitorowane za pomocą wdrożonego systemu zintegrowanego, który pozwala na szybką rejestrację danych o zleceniach produkcyjnych, takich jak: zużycie surowców, zużycie opakowań, koszty pracy, koszty maszyn itp. Dzięki takim informacjom dział controllingu ma możliwość analizy odchyleń wykonanych zleceń produkcyjnych już następnego dnia po wykonanej produkcji. Stworzenie sprawnego systemu agregowania oraz przetwarzania danych na temat produkcji wymagało powiązania możliwości systemu informatycznego z pracą zespołową pracowników oraz zdefiniowania urządzeń do rejestracji danych, a także sprawnego obiegu powstałych informacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00