Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Zmiany 2023. Podatki, prawo pracy i ZUS - zestawienia tabelaryczne

W 2023 r. wchodzi w życie wiele zmian w ustawach podatkowych. Zgodnie z ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180), podatnicy nie zapłacą minimalnego podatku dochodowego za 2022 r. - sama konstrukcja tego podatku od nowego roku istotnie się zmieni. Uchylono też przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie, które miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Zmieniono przepisy o cenach transferowych. Przedłużono także obowiązywanie przepisów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Ponadto w 2023 r. będą obowiązywały zaktualizowane limity kwotowe, które muszą być zachowane, aby podatnik VAT, PIT lub CIT posiadał określony status albo mógł stosować rozwiązania określone w przepisach ustaw podatkowych. Sprecyzowany limit kwotowy przychodów za 2022 r. przesądza o obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2023 r. Zmiany nie ominęły też przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i składek zdrowotnych. Podwyższono wynagrodzenie minimalne i minimalną stawkę godzinową.

Zmiany w podatkach na 2023 r. - zestawienie tabelaryczne

Najważniejsze zmiany przewidziane ustawą z 7 października 2022 r. przedstawiamy w tabelach.

Tabela 1. Zmiany w CIT

Czego dotyczą zmiany

Na czym polegają zmiany

Uwagi redakcji

Zmiany wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dz.U.

Zwolnienie z minimalnego podatku dochodowego

(dodany art. 38ec updop)

Podatnicy zostali zwolnieni ze stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym (art. 24ca updop) w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpocznie się przed 1 stycznia 2024 r. a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie to będzie stosowane do końca tego roku podatkowego.

Możliwość niepłacenia podatku minimalnego to korzystne rozwiązanie. Należy jednak przygotować się do tego, że podatnicy będą obowiązani ten podatek płacić dopierow 2024 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00