Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-06

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – styczeń 2023

kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. 

30 grudnia 2022 r. UWAGA! Ważne dla rozliczenia PIT za 2022 r.

Ulga dla młodych - aktualizacja objaśnień MF

MF zaktualizowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad korzystania z ulgi dla młodych. MF wyjaśnił w nich najczęstsze problemy związane ze stosowaniem tej ulgi, uwzględniając zmiany w przepisach ustawy o PIT wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat.

Pierwsze objaśnienia w sprawie ulgi dla młodych zostały wydane 14 kwietnia 2022 r. Z uwagi na liczne zmiany wprowadzone w przepisach ustawy o PIT, w tym przez Polski Ład i jego nowelizację, objaśnienia te stały się w dużej mierze nieaktualne. Stąd potrzeba aktualizacji.

UWAGA!

Stosowanie się przez podatników do objaśnień podatkowych zmniejsza ryzyko podatkowe. Rozliczając się zgodnie z objaśnieniami, podatnik (i płatnik) uniknie odpowiedzialności za zaległości. Zgodnie z art. 14n § 4 Ordynacji podatkowej zastosowanie się przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym do objaśnień podatkowych powoduje objęcie go ochroną przewidzianą w art. 14k-14m tej ustawy. Oznacza to, że podatnik, który zastosował się do objaśnień, nie poniesie negatywnych konsekwencji podatkowych, w przypadku gdy jego rozliczenia - zgodne z objaśnieniami - okażą się nieprawidłowe. Podatnik, który postępował zgodnie z objaśnieniami, nie zapłaci zaległego podatku, a ponadto nie wszczyna się wobec niego postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

Źródło:

  • objaśnienia podatkowe z 30 grudnia 2022 r. pt. „Ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych dla osób do 26. roku życia” - opubl. na www.mf.gov.pl

1 stycznia 2023 r.

Zmiany w CIT, PIT i VAT na 2023 r.

1 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany w PIT, CIT i VAT wprowadzone ustawą z 7 października 2022 r. Najistotniejsze zmiany w CIT to:

  • modyfikacja i odroczenie wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym (zawieszenie na lata 2022-2023),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00