Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.954.2022.2.AK

Konsekwencją zakwalifikowania przychodów z tytułu umowy o pracę jest ich opodatkowanie za pośrednictwem płatnika. Na Spółce jako na płatniku wypłacającym przedmiotowe świadczenia ciążyć będą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą dodatkowego wynagrodzenia przez pracodawcę z tytułu realizacji przyznanego Bonusu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Podatnik jako osoba fizyczna jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z tytułu której otrzymuje wynagrodzenie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 10 ust. 1 i art. 11 ustawy o PIT. Na podstawie zawartej umowy o pracę, podatnik pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego spółki, a do zakresu jego obowiązków należy sprawowanie zarządu strategicznego i operacyjnego przez prowadzenie spraw Spółki (będącej jego pracodawcą).

Oprócz umowy o pracę, podatnik zamierza zawrzeć ze spółką (pracodawcą) porozumienie w sprawie menedżerskiego bonusu motywacyjnego, mającego charakter pochodnego instrumentu finansowego.

Według treści tego porozumienia, w okresie sprawowania przez Menedżera (podatnika) funkcji Dyrektora Zarządzającego, Spółka zobowiązuje się do przekazywania Menedżerowi instrumentu finansowego w postaci bonusu motywacyjnego, którego bazą wyjściową będzie zysk brutto Spółki (dalej "Bonus"). Menedżer nabędzie prawo do Bonusu proporcjonalnie za przepracowany rok z początkiem następnego roku, ale nie wcześniej niż po zatwierdzeniu przez wspólników Spółki rocznego sprawozdania finansowego Spółki. Podstawą wyliczenia Bonusu będzie 0,5% brutto wartości zysku brutto osiągniętego przez Spółkę w danym roku kalendarzowym.

Z chwilą nabycia prawa do Bonusu, Menedżer uprawniony będzie do przedstawienia Spółce Bonusu do umorzenia. Umorzenie Bonusu nastąpi poprzez wypłatę menedżerowi kwoty wynikającej z Bonusu, nie później niż w terminie 30 dni po zatwierdzeniu przez wspólników rocznego sprawozdania finansowego spółki.

Zgodnie z art. 5a pkt 13 ustawy o PIT przez pochodny instrument finansowy rozumieć należy instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej "ustawa o obrocie").

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o obrocie, instrumentami finansowymi w rozumieniu tej ustawy są niebędące papierami wartościowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności, uprawnienie do emisji lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne, z wyłączeniem instrumentów pochodnych, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2017/565.

Zgodnie zaś z art. 3 pkt 1 lit. a) i b) ustawy o obrocie ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - rozumie się przez to akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320, z 2021 r. poz. 2052 oraz z 2022 r. poz. 807), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego oraz inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się papierów wartościowych określonych w lit. a, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne).

Wobec powyższego uznać należy, że Bonus będący przedmiotem zawartego przez Podatnika porozumienia z pracodawcą spełnia te kryteria. Nie jest on co prawda papierem wartościowym, ale instrumentem pochodnym, którego instrumentem bazowym jest wskaźnik rentowności zarządzanego przez niego podmiotu (Spółki). Instrument ten ma umożliwić Menedżerowi partycypację w zyskach kapitałowych zarządzanej przez niego Spółki, w zależności od jej wyników finansowych. Z chwilą nabycia prawa do wypłaty należności z pochodnego instrumentu finansowego, Menedżer uprawniony jest do przedstawienia Spółce tego instrumentu do umorzenia. Umorzenie następuje poprzez wypłatę Menedżerowi kwoty wynikającej z instrumentu finansowego.

Pytanie

Czy wyplata środków pieniężnych z tytułu realizacji pochodnego instrumentu finansowego (Bonusu) jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt. 7 w zw. z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie zaś z ust. 1a powyższego przepisu jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e, 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g, art. 30j-30p oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Zatem wskazać należy, że co do zasady łącznemu opodatkowaniu podlegają dochody uzyskiwane przez podatnika ze wszystkich źródeł, chyba że przepisy szczególne przewidują inną formę opodatkowania danego źródła przychodu.

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o PIT źródłami przychodów są m. in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1); kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7).

Zgodnie z art. 11 ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt. 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zatem na podstawie powyższego przepisu, przychód po stronie Podatnika nie powstanie w momencie nabycia przez niego prawa do Bonusu, ponieważ przysporzenie, które otrzymuje na tym etapie, jest jedynie potencjalne. Nabycie prawa do Bonusu przez Podatnika stanowi jedynie uzyskanie uprawnienia do otrzymania wypłaty w formie pieniężnej w przyszłości (po spełnieniu określonych warunków). W związku z tym, że prawo jest warunkowe, brak jest jakichkolwiek gwarancji co do otrzymania przez Podatnika należności z tego tytułu.

Biorąc pod uwagę, że po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód w chwili nabycia prawa do Bonusu, dopiero w momencie realizacji tego prawa, możliwe będzie określenie konkretnej wielkości przysporzenia.

Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit b) ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy o obrocie. W myśl zaś ust. 1 pkt 10 tego przepisu przychodami z kapitałów pieniężnych są również przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

W oparciu natomiast o art. 17 ust. 1b ustawy o PIT wskazać należy, że przychód określony w ust. 1 pkt 10 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych. Zgodnie z art. 5a pkt 13 ustawy o PIT, przez pochodne instrumenty finansowe rozumieć należy instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c)-i) ustawy o obrocie.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit c) ustawy o obrocie, instrumentami finansowymi są niebędące papierami wartościowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności, uprawnienie do emisji lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne, z wyłączeniem instrumentów pochodnych, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2017/565 (tzw. inne kontrakty pochodne dotyczące instrumentów dewizowych).

Zgodnie zaś z art. 3 pkt 1 lit. a) i b) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - rozumie się przez to akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów k.s.h., prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego, oraz inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a), lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych w lit. a), walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne). Stosownie natomiast do art. 3 pkt 28a ustawy o obrocie, przez instrumenty pochodne należy rozumieć opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny lub wartości instrumentów finansowych, walut, stóp procentowych, rentowności, indeksów finansowych, wskaźników finansowych, towarów, zmian klimatycznych, stawek frachtowych, poziomów emisji, stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, a także innych aktywów, praw, zobowiązań, indeksów lub wskaźników oraz instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego.

Wobec powyższego wskazać należy, że w przypadku podatnika pozostającego w stosunku pracy i otrzymującego z tego tytułu wynagrodzenie opodatkowane podatkiem PIT na zasadach ogólnych, realizacja prawa pochodzącego z instrumentu finansowego będącego pochodną zysku kapitałowego spółki, polegająca na otrzymaniu przez podatnika środków pieniężnych, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowanie umorzenia pochodnego instrumentu finansowego nie odbędzie się jednak na zasadach ogólnych. Innymi słowy przychód z tytułu umorzenia instrumentu finansowego nie będzie łączył się z przychodem otrzymanym ze stosunku pracy. Przychód ten bowiem, jako przychód z kapitału pieniężnego w myśl powołanego powyżej art. 17 ust. 1 pkt 6 lit b) lub pkt 10 ustawy o PIT opodatkowany jest na zasadach odrębnych.

Potwierdza to również treść art. 30b ust. 5 ustawy o PIT, według którego dochodów, o których mowa w ust. 1 tego artykułu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Prawo do Bonusu uznać należy bowiem za instrument pochodny w rozumieniu art. 3 pkt 28a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ze względu na to, że prawo to jest prawem majątkowym, którego cena zależy bezpośrednio od wartości wskaźnika finansowego Spółki. Ponadto prawo do Bonusu kwalifikuje się jako instrument finansowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie, gdyż jest instrumentem pochodnym, którego instrumentem bazowym jest wskaźnik finansowy Spółki i jest wykonywany przez rozliczenie pieniężne.

W związku z powyższym, prawo żądania przez Podatnika wypłaty Bonusu po spełnieniu określonych warunków należy uznać za instrument finansowy zgodnie z ustawą o obrocie, którego cena zależy bezpośrednio od wartości wskaźnika finansowego Spółki. W związku z tym wypełnia ono definicję pochodnego instrumentu finansowego z art. 5a pkt 13 ustawy o PIT. W konsekwencji, realizacja prawa do Bonusu dokonywana na rzecz Podatnika stanowi realizację instrumentów finansowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, będąc przychodem z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa powyżej jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy o obrocie, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a lub różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a, osiągnięta w roku podatkowym.

Wobec powyższego uznać należy, że przychód z tytułu umorzenia pochodnego instrumentu finansowego opodatkowany będzie 19% stawką podatku PIT i nie będzie łączył się z przychodem uzyskanym z tytułu wynagrodzenia za pracę.

W myśl art. 30b ust. 6 ustawy o PIT po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany we właściwym zeznaniu podatkowym, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny i obliczyć należny podatek dochodowy. Zatem obowiązek ten ciąży na podatniku a spółka wypłacającą należność z tego tytułu nie będzie pełniła funkcji płatnika i pobierała zaliczki z tytułu wypłaty należności za umorzony instrument finansowy, jako płatnik tego podatku.

Podobne stanowiska zostały wyrażone przez Ministra Finansów w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15/05/2014 r. sygn. ILPB2/415-166/14-4/WM oraz ILPB2/415-160/14-4/WM, jak również Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15/05/2014 r. sygn. IPPB2/415-108/14-4/MK, a także Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30/10/2014 r. sygn. akt IPPB2/415-619/14-4/MK1 (nota bene wydanym z wniosku podatnika), a ostatnio Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18.08.2022 sygn. 0112-KDIL2-1.4011.441.2022.1.JK.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, źródłami przychodów jest:

Stosunek pracy.

Stosownie bowiem do art. 10 ust. 4 ww. ustawy:

Przychody z realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub z pochodnych instrumentów finansowych, uzyskane w następstwie objęcia lub nabycia tych praw jako świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie, są zaliczane do tego źródła przychodów, w ramach którego to świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie zostało uzyskane.

Stosownie do art. 12 ust. 1 tej ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że do przychodów pracownika zaliczyć należy praktycznie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł on otrzymać jako pracownik. Są nimi bowiem nie tylko wynagrodzenia, czyli świadczenia wprost wynikające z zawartej umowy o pracę, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakikolwiek sposób wiążą się z faktem wykonywania pracy.

Kwalifikację źródła przychodu z uzyskanego przez Pana bonusu będącego pochodnym instrumentem finansowym należy zatem ustalić na podstawie rodzaju stosunku prawnego łączącego Pana ze Spółką. Dyspozycja zawarta w art. 10 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje wprost źródło przychodów, do którego należy zakwalifikować wskazane przychody.

Przepis ten stanowi bowiem, że przychód z realizacji pochodnego instrumentu finansowego uzyskanego jako świadczenie nieodpłatne lub w naturze w związku z łączącym podatnika stosunkiem pracy jest zaliczany do tego źródła przychodów.

Regulacja zawarta w art. 10 ust. 4 ww. ustawy wyłącza w opisanym zdarzeniu przyszłym możliwość kwalifikacji przychodów z realizacji praw wynikających z przyznanego Bonusu jako przychodów ze źródła kapitały pieniężne.

Z opisu sprawy wynika, że oprócz umowy o pracę, zamierza Pan zawrzeć ze Spółką (pracodawcą) porozumienie w sprawie menedżerskiego bonusu motywacyjnego, mającego charakter pochodnego instrumentu finansowego.

Według treści tego porozumienia, w okresie sprawowania przez Menedżera (Pana) funkcji Dyrektora Zarządzającego, Spółka zobowiązuje się do przekazywania Menedżerowi instrumentu finansowego w postaci bonusu motywacyjnego, którego bazą wyjściową będzie zysk brutto Spółki. Menedżer nabędzie prawo do Bonusu proporcjonalnie za przepracowany rok z początkiem następnego roku, ale nie wcześniej niż po zatwierdzeniu przez wspólników Spółki rocznego sprawozdania finansowego Spółki. Podstawą wyliczenia Bonusu będzie 0,5% brutto wartości zysku brutto osiągniętego przez Spółkę w danym roku kalendarzowym.

Wobec powyższego przyznanie Panu dodatkowego wynagrodzenia w formie Bonusu uprawniającego do otrzymania świadczenia pieniężne, stanowić będzie dla Pana dodatkowe wynagrodzenie za świadczoną na rzecz Spółki pracę. Źródło tego przychodu, związane będzie z łączącym Pana ze Spółką stosunkiem prawnym tj. umową o pracę, wynagrodzenie stanowić będzie dla Pana przychód ze stosunku pracy o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją zakwalifikowania przychodów z tytułu umowy o pracę jest ich opodatkowanie za pośrednictwem płatnika. Na Spółce jako na płatniku wypłacającym przedmiotowe świadczenia ciążyć będą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nie będzie to, jak Pan wskazuje przychód z kapitałów pieniężnych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit b) opodatkowany na odrębnych zasadach tj. 19% podatkiem dochodowym. Regulacja zawarta w art. 10 ust. 4 ww. ustawy wyłącza w opisanym zdarzeniu przyszłym możliwość kwalifikacji przychodów z realizacji praw wynikających z przyznanego Bonusu jako przychodów ze źródła kapitały pieniężne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnośnie powołanych interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że powołane interpretacje dotyczą konkretnej sprawy podatnika, osądzonej w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w nim zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00