Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-30
Data publikacji: 2023-03-30

Badanie zaufania Polaków do poszczególnych elementów systemu emerytalnego: największe zaufanie do oszczędzania w ramach ZUS

Zaufanie do oszczędzania na emeryturę w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) deklaruje 39,6% Polaków, do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) - 18,8%, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych „Zaufanie do poszczególnych elementów systemu emerytalnego".

Polacy największe zaufanie mają do oszczędzania w ramach ZUS, następnie w OFE, potem w IKE/IKZE, a na końcu w PPK. Zaufanie do ZUS wzrasta wprost proporcjonalnie do wieku badanych, zaufanie do OFE jest największe w średnim pokoleniu respondentów, do IKE/IKZE wśród osób, które zaczynają pracę po studiach, a do PPK wśród 40-latków - wynika z badania IGTE.

"Czterech na dziesięciu badanych (39,6%) zadeklarowało, że ma zaufanie do oszczędzania na emeryturę w ramach ZUS, przy czym co dziesiąta osoba (10,6%) stwierdziła, że zdecydowanie ufa tej formie oszczędzania, a trzy na dziesięć osób (29%) raczej ufa tej formie oszczędzania. Wyraźnie częściej zaufanie do oszczędzania w ramach ZUS deklarowali najstarsi badani, powyżej 60. roku życia. W tej grupie co szósta osoba (15,4%) zadeklarowała, że ma zdecydowane zaufanie do tej formy oszczędzania" - czytamy w komunikacie.

Ponad połowa respondentów (57,5%) zadeklarowała, że ich postrzeganie oszczędzania na emeryturę w ramach ZUS jest wynikiem własnych doświadczeń. Co czwarta osoba (26,5%) przyznała, że jej ocena to wynik ustalony na podstawie opinii innych osób, a co szósta (16%) zadeklarowała, że wynika to z wizerunku, jaki posiada instytucja.

Co piąty respondent (22,4%) zadeklarował, że ma zaufanie do oszczędzania na emeryturę w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych, przy czym 5,9% badanych zdecydowanie ufało tej formie oszczędzania, a co siódma osoba (16,5%) raczej ufała tej formie oszczędzania - podano również.

W grupie osób, które zadeklarowały, że należą do OFE 39% zdecydowanie ufa i raczej ufa oszczędzaniu w OFE. W grupie respondentów, którzy zadeklarowali, że byli kiedyś w OFE, zaufanie do OFE jest na poziomie 30,1%. W grupie, która zadeklarowała, że nigdy nie była członkiem OFE zaufanie wynosi 14,2%, podano również.

"OFE zaraz po ZUS cieszą się największym zaufaniem Polaków. Mówiąc o zaufaniu do OFE warto rozróżnić czynniki, które to zaufanie kształtują, jakość funkcjonowania samych funduszy oddzielić od ustawowych zmian w OFE z 2014 roku. Jak się okazuje, zaufanie do OFE wśród osób deklarujących byłe lub obecne członkostwo w tych funduszach, czyli osób mających własne doświadczenia z korzystania z usług funduszy, jest zdecydowanie wyższe niż w ogóle społeczeństwa i koresponduje z ogólnym poziomem zaufania do ZUS" - powiedziała prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

Zaufanie do oszczędzania w PPK zadeklarowało 18,8% respondentów, przy czym zdecydowane zaufanie do tego typu oszczędzania miało 3,8% osób.

Duża część badanych (42,9%) nie miała wiedzy na temat oszczędzania w PPK, nie korzystała i nie zna tego systemu. Swoją opinię na temat PPK co druga osoba (51,6%) sformułowała na podstawie opinii innych osób, co czwarta (26,8%) na podstawie wizerunku programu, a co piąta (21,6%) na podstawie własnych doświadczeń, podano także.

Zaufanie do oszczędzania na emeryturę w ramach indywidualnego konta emerytalnego (IKE) i indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) zadeklarowało 22,6% respondentów, przy czym co dwudziesta osoba (5%) zadeklarowała zdecydowane zaufanie.

"Niewysoki poziom zaufania do form dodatkowego oszczędzania na emeryturę jest martwiący. Wydaje się jednak, że uzyskane wyniki badania w większej części wynikają z niedużej społecznej znajomości IKE, IKZE i PPK, niż z doświadczeń wynikających z korzystania z tych produktów" - skomentowała prezes IGTE.

Źródło: ISBnews

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00