Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Porada aktualna
na dzień 09-06-2023
Data publikacji: 2023-05-22

Czy premia uznaniowa otrzymywana przez pracownika w każdym miesiącu powinna być uwzględniona przy wyliczaniu nagrody jubileuszowej

PROBLEM

Pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje w każdym miesiącu premię uznaniową. O tym, czy premia będzie w danym miesiącu oraz o jej wysokości decyduje przełożony. W 2022 r. i 2021 r. premia była wypłacona była w każdym miesiącu. Czy powinna zostać uwzględniona przy wyliczaniu nagrody jubileuszowej? Wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2016 r. III PK 30/16 stwierdza, że świadczenie wypłacane pracownikowi w regularnych odstępach czasu nazwane premia uznaniowa za zwyczajne wykonywanie obowiązków służbowych jest składnikiem wynagrodzenia za pracę co oznacza, że przysługuje roszczenie o jego wypłatę.

RADA

W pytaniu nie wskazuje się na treść przepisów wewnątrzzakładowych dotyczących wynagrodzenia. Sama regularność przyznawania tych premii nie decyduje o ich zaliczeniu do podstawy nagrody jubileuszowej. Istotna jest również roszczeniowość danego świadczenia. Premie te nie mają charakteru roszczeniowego i ich przyznanie zależy od decyzji pracodawcy, może ją przyznać ale również w pełni swobodnie nie przyznawać.

Tutaj jednak ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00