Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 05-12-2023
Artykuł aktualny
na dzień 05-12-2023
Data publikacji: 2023-09-20

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego za wypadek podczas pracy zdalnej – zasady przyznawania

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość zdalnego, poza miejscem prowadzenia działalności przez pracodawcę, wykonywania pracy przez pracownika. Takim miejscem jest najczęściej adres zamieszkania pracownika, ale może to być również inne miejsce uzgodnione z pracodawcą. Świadczenie pracy w tym trybie nie eliminuje ryzyka wystąpienia wypadku i uznania go za wypadek przy pracy. Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy zdalnej przyznaje pracownikowi prawo do świadczeń z tego tytułu (zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego) w wysokości 100% podstawy wymiaru. 

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi, który w wyniku zdarzenia uznanego za wypadek przy pracy, również podczas wykonywania pracy w trybie zdalnym, stał się niezdolny do świadczenia pracy. 

Prawo do tego zasiłku ma również pracownik, którego niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw uznanego wcześniej wypadku przy pracy. Zasiłki z tytułu niezdolności do pracy będącej wynikiem takiego wypadku zawsze finansuje ZUS z ubezpieczenia wypadkowego. 

Ponadto pracownik poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy może ubiegać się od ZUS o jednorazowe odszkodowanie, jeżeli wystąpi w tej sprawie z wnioskiem do płatnika składek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00