Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-09-26
Data publikacji: 2023-09-26

Z opłaty „małpkowej” gmina może sfinansować plac zabaw

Gmina może sfinansować budowę placu zabaw dla dzieci z wpływów z tzw. opłaty „małpkowej” – wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.

W odpowiedzi na pismo jednej z gmin dotyczące możliwości przeznaczenia dochodów pochodzących z opłat ze sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml RIO przypomniała, że kwestię reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

"W myśl art. 93 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 r. poz. 165 z późn. zm.), gmina przeznacza środki uzyskane z opłat za zezwolenie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 lub ust. 2 i za zezwolenie na wyprzedaż, o którym mowa w art. 95 ust. 4, dla przedsiębiorcy zaopatrującego przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w napoje alkoholowe w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml oraz pochodzące z opłaty dodatkowej, o której mowa w art. 92 ust. 21, na działania mające na celu realizację lokalnej międzysektorowej polityki przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu" - czytamy w opinii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00