Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024
Data publikacji: 2023-12-13

Zmiany w prawie pracy w 2023 r. – wybrane zagadnienia

Rok 2023 obfitował w zmiany z zakresu prawa pracy. Pojawiły się nowe rozwiązania, np. kontrola trzeźwości czy praca zdalna, ale zostały zmodyfikowane też te już istniejące, np. dotyczące umowy o pracę na okres próbny czy informowania o warunkach zatrudnienia. Przed rozpoczęciem kolejnego roku kalendarzowego każdy pracodawca powinien poświęcić chwilę na zweryfikowanie praktyk stosowanych w jednostce, by ocenić, czy nie wymagają one korekty. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy zmiany, które z uwagi na swój charakter były najbardziej rewolucyjne lub sprawiły pracodawcom najwięcej problemów przy ich wdrażaniu i późniejszym stosowaniu.

Praca zdalna w 2023 r.

Choć rozkwit pracy zdalnej miał miejsce w czasie pandemii Covid-19, to regulacje prawne odnoszące się do tej problematyki zostały wprowadzone do ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) dopiero w 2023 r. Niewątpliwie były to przepisy najbardziej oczekiwane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Niestety, okazało się, że w praktyce wywołują wiele wątpliwości, zawierają luki i niedopowiedzenia, a pracodawcy nie wiedzą, jak prawidłowo je stosować. Warto więc przeanalizować, czy wprowadzone w jednostce zasady pozostają w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Sytuacja telepracowników

Wraz z wejściem w życie przepisów o świadczeniu pracy zdalnej uchylono przepisy dotyczące telepracy. Mogły one być stosowane przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca), czyli do 7 października 2023 r. Niestety, ustawodawca nie wskazał wprost, jaki będzie status telepracownika po upływie tego terminu – czy stanie się on automatycznie pracownikiem zdalnym, czy też strony stosunku pracy powinny w tym zakresie zawrzeć stosowne porozumienie. Wobec tego rodzaju wątpliwości zalecane było, by przed dniem upływu sześciomiesięcznego terminu zawrzeć z pracownikiem porozumienie dotyczące co najmniej jego miejsca pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00