Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-03-28
Data publikacji: 2024-03-28

Finanse w erze nowych technologii - rola księgowych w firmach

Nowe technologie - rozwiązania chmurowe, automatyzacja i zaawansowana analiza danych - mają coraz większy wpływ na branżę finansową. Praktycznie każdy aspekt pracy księgowego może być wspierany przez sztuczną inteligencję. To z kolei wymusza ciągłe nabywanie nowych umiejętności, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. W ostatnich latach widocznym trendem jest również rola doradcza specjalistów do spraw finansów i rachunkowości w firmach.

Zobacz również: Przyszłość zawodu księgowego – wyniki prekonsultacji Ministerstwa Finansów >>>

Nowe technologie w branży finansowej

Badanie „Future of Finance 2.0” AICPA & CIMA (które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants) pokazuje, że technologie – w tym m.in. rozwiązania chmurowe, automatyzacja i zaawansowana analiza danych – mają coraz większy wpływ na branżę finansową. Są wykorzystywane m.in. w celu przyspieszenia procesów księgowych, wykrywania nieprawidłowości w sprawozdawczości czy usprawnienia pracy specjalistów z obszaru finansów, którzy mogą się dzięki temu skupić na bardziej strategicznych zadaniach. Efektem jest wzrost efektywności, mniejsza liczba błędów w dokumentacji i oszczędność kosztów. W nadchodzących latach rosnącą rolę w branży będzie odgrywać też sztuczna inteligencja – już w tej chwili programy w chmurze wykorzystujące AI automatyzują rutynowe procesy, oszczędzając przy tym wiele czasu specjalistów. 

Specjaliści ds. finansów i rachunkowości coraz częściej obejmują w swoich firmach strategiczne role doradcze, a w nadchodzącym czasie jednym z wyzwań będzie dla nich rosnące znaczenie ESG i raportowania niefinansowego dotyczącego m.in. wpływu działalności biznesowej na kwestie środowiskowe i społeczne.

– Praktycznie każdy aspekt pracy finansowej może być wspierany przez sztuczną inteligencję. Nie chcę prognozować na wiele lat do przodu, ale można z pewnością stwierdzić, że interakcja ze sztuczną inteligencją będzie nieodzowną częścią pracy praktycznie każdego specjalisty w finansach. Dla tych, którzy opanują to najlepiej, będą się otwierać coraz ciekawsze ścieżki kariery – mówi agencji informacyjnej Newseria Kuba Neneman.

Postęp technologiczny w finansach powoduje, że specjaliści z tej branży muszą stale nabywać nowe umiejętności. Jednak – oprócz solidnych kompetencji cyfrowych – wciąż niezbędne są też kompetencje interpersonalne, które umożliwią sprawną komunikację i współpracę w ramach całej organizacji.

– Do tych podstawowych umiejętności – czyli m.in. wiedzy finansowej, rozumienia standardów księgowych, prawa podatkowego – dołożyłbym przede wszystkim technologię. Natomiast kolejna rzecz to umiejętności miękkie, umiejętności interpersonalne – to są również kompetencje przyszłości, to jest coś, co nas odróżnia jako ludzi – podkreśla ekspert Shella.

Księgowi jako doradcy w biznesie

W ostatnich latach trendem jest też wzrost znaczenia specjalistów ds. finansów i rachunkowości, którzy coraz częściej obejmują w swoich organizacjach strategiczne role doradcze, wspierając je m.in. w zarządzaniu ryzykiem, lepszym wykorzystywaniu zasobów i budowaniu długoterminowej wartości - informuje Newseria.

Raport „Future of Finance 2.0: The changing role and mandate of finance” AICPA & CIMA pokazuje, że coraz częściej pełnią oni rolę biegłych analityków, komunikatorów, decydentów i partnerów biznesowych, którzy rozwijają swoje organizacje wewnętrznie i wpływają na wdrażane modele biznesowe.

Branża finansowo-księgowa jest też pod nieustanną presją regulacyjną, co wymaga od specjalistów z tego obszaru ciągłego doszkalania się w kwestii nowych przepisów i uaktualniania swojej wiedzy. Jednym z nowych zadań działów finansowych i ekspertów ds. rachunkowości obecnie jest również raportowanie niefinansowe, dotyczące zrównoważonego rozwoju i czynników ESG (environmental, social i governance), które obejmują dbałość o środowisko, kwestie społeczne i sposób prowadzenia biznesu.

– Nieustanne zmiany w regulacjach w obszarze finansów i rosnące wymagania wobec profesji pociągają za sobą konieczność bycia cały czas na bieżąco, chociażby w kwestii zmian w IFRS-ach czy właśnie raportowania ESG – mówi Aleksandra Stelmach-Gryszka.

Źródło: Newseria Biznes

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00