Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.220.2024.1.EC

Moment powstania przychodów z kapitałów pieniężnych w postaci dodatkowego wynagrodzenia.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodów z kapitałów pieniężnych w postaci dodatkowego wynagrodzenia.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.). Wnioskodawca (dalej również: Sprzedający) był jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka). Dokonał on sprzedaży na rzecz podmiotu niepowiązanego (dalej: Inwestor) 100% udziałów Spółki (dalej: Udziały).

Z tytułu przeniesienia własności udziałów Wnioskodawcy przysługiwało wynagrodzenie stałe, które należne było w dniu zawarcia umowy sprzedaży Udziałów (dalej: Umowa Sprzedaży Udziałów). Jednocześnie, Sprzedający otrzymał i ma otrzymać w przyszłości dodatkowe płatności stanowiące element rozliczenia sprzedaży Udziałów, które zależne są od spełniania się określonych warunków.

W ramach Umowy Sprzedaży Udziałów został określony następujący mechanizm rozliczenia ceny:

1)Na dzień przeniesienia własności Udziałów została ustalona określona kwota stała (dalej: Stała Cena Sprzedaży Udziałów). Część Stałej Ceny Sprzedaży Udziałów stała się należna Sprzedającemu w dniu przeniesienia własności Udziałów w wysokości określonej w Umowie Sprzedaży Udziałów.

2)Dodatkowo, jeżeli EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) za określony w Umowie Sprzedaży Udziałów okres, który co do zasady był równy rokowi kalendarzowemu (dalej: Okres 1), mieściła się w określonym w Umowie Sprzedaży Udziałów zakresie kwot, Sprzedającemu przysługiwała dodatkowa płatność, jako warunkowe podwyższenie Wstępnej Ceny Sprzedaży (dalej: Dopłata 1). Wysokość Dopłaty 1 była jednak uzależniona od wysokości przekroczenia przez EBITDA określonej w Umowie Sprzedaży Udziałów minimalnej kwoty zakresu i była wyliczana poprzez pomnożenie Maksymalnej Kwoty Dopłaty 1 przez osiągnięty procent realizacji rozpiętości między dwiema wartościami zakresu określonego w Umowie Sprzedaży.

3)Niezależnie od Dopłaty 1, jeżeli EBITDA za kolejny okres określony w Umowie Sprzedaży Udziałów, który co do zasady jest równy rokowi kalendarzowemu 2023 (dalej: Okres 2) mieścić się będzie w zakresie określonym w Umowie Sprzedaży Udziałów, Sprzedającemu przysługiwać będzie od Inwestora odrębna dodatkowa płatność, jako warunkowe podwyższenie Wstępnej Ceny Sprzedaży (dalej: Dopłata 2). Wysokość Dopłaty 2, analogicznie jak wysokość Dopłaty 1 jest uzależniona od wysokości przekroczenia przez EBITDA określonej w Umowie Sprzedaży Udziałów minimalnej kwoty zakresu i będzie wyliczana poprzez pomnożenie Maksymalnej Kwoty Dopłaty 2 przez osiągnięty procent rozpiętości między dwiema wartościami zakresu określonego w Umowie Sprzedaży.

4)Również, jeżeli EBITDA okres następujący po Okresie 2, który co do zasady był równy rokowi kalendarzowemu 2024 (dalej: Okres 3) mieścić się będzie w zakresie kwot określonych w Umowie Sprzedaży Udziałów, Sprzedającemu przysługiwała od Inwestora odrębna dodatkowa płatność, jako warunkowe podwyższenie Wstępnej Ceny Sprzedaży (dalej: Dopłata 3). Wysokość Dopłaty 3, analogicznie jak wysokość Dopłaty 1 i Dopłaty 2 uzależniona będzie od wysokości przekroczenia przez EBITDA określonej w Umowie Sprzedaży Udziałów minimalnej kwoty zakresu i będzie wyliczana poprzez pomnożenie Maksymalnej Kwoty Dopłaty 2 przez osiągnięty procent rozpiętości między dwiema wartościami zakresu określonego w Umowie Sprzedaży.

Zgodnie z ustaleniami stron, przeniesienie własności Udziałów na podstawie Umowy Sprzedaży Udziałów na Inwestora (dalej: Moment Przejścia Własności Udziałów) nastąpiło w dniu zawarciu Umowy Sprzedaży Udziałów.

Pytanie

W którym momencie Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy z tytułu otrzymania Dopłaty 1, Dopłaty 2 oraz Dopłaty 3?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy powinien on rozpoznać przychód podatkowy z tytułu Dopłaty 1, Dopłaty 2 oraz Dopłaty 3 odpowiednio w okresach, w którym owe dopłaty stały się należne. Innymi słowy rozpoznanie przychodu podatkowego z tytułu Dopłaty 1, Dopłaty 2 oraz Dopłaty 3 powinno nastąpić w momencie powstania wierzytelności do otrzymania odpowiednio Dopłaty 1, Dopłaty 2 oraz Dopłaty 3. Przychód z tego tytułu stanowił i będzie stanowił przychód z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Dopłata 1, Dopłata 2 i Dopłata 3 są świadczeniami, których otrzymanie przez Sprzedającego było uzależnione od spełnienia się określonych w Umowie Sprzedaży Udziałów warunków. Na Moment Przejścia Własności Udziałów ustalenie czy warunki te będą spełnione nie było możliwe. Co za tym idzie, nie było możliwości zweryfikowania czy Dopłaty były w ogóle należne Sprzedającemu. Powyższe wyłącza możliwość uznania Dopłat za przysporzenie Wnioskodawcy w Momencie Przejścia Własności Udziałów. Co więcej, uwzględniając, iż ostateczna wysokość Dopłat nie była znana na moment zawarcia Umowy Sprzedaży ani na Moment Przejścia Własności Udziałów, brak było też możliwości określenia wysokości hipotetycznego przyszłego przysporzenia oraz możliwości obliczenia wysokości podatku.

Jak już wcześniej wskazano, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a Ustawy PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1ab pkt 1 Ustawy PIT przychód z tego tytułu powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów oraz papierów wartościowych.

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7, 9 i 10, tj. m.in. z odpłatnego zbycia udziałów zgodnie z art. 17 ust. 2 Ustawy PIT, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 tej ustawy.

Przepis art. 19 ust. 1 Ustawy PIT stanowi natomiast, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z ugruntowaną wykładnią przepisów Ustawy PIT, prezentowaną zarówno w stanowiskach organów podatkowych, jak i w orzecznictwie i doktrynie, o uzyskaniu przychodu można mówić wyłącznie w sytuacji, w której podatnik uzyskuje określone przysporzenie majątkowe, które ma charakter definitywny, trwały i bezzwrotny. Przykładowo w wyroku NSA z 7 lutego 2019 r. (II FSK 480/17) sąd wskazał, że: "Z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem - jako źródłem dochodu - jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika, może powiększyć jego aktywa. Jest to zatem przysporzenie majątkowe trwałe i definitywne".

Tymczasem na Moment Przejścia Własności Udziałów nie sposób było uznać, iż Sprzedającemu należne stało się wynagrodzenie w kwotach potencjalnych Dopłaty 1, Dopłaty 2 oraz Dopłaty 3. Wskazane świadczenia w Momencie Przejścia Własności Udziałów nie były definitywne, miały charakter jedynie potencjalny i jako takie nie mogły być traktowane jako przysporzenia Wnioskodawcy. Nie spełniały one zatem wcześniej definicji przychodu. Dopiero w sytuacji, gdy spełnione zostały określone w Umowie Sprzedaży Udziałów warunki do wypłaty Dopłat, a roszczenie to stało się należne w określonej zgodnie z Umową Sprzedaży Udziałów wysokości, po stronie Wnioskodawcy powstał przychód podlegający opodatkowaniu.

Należy podkreślić, iż art. 17 ust. 1ab Ustawy PIT nie wpływa na określenie wysokości przychodu, a jedynie na moment jego powstania. Przepis ten nie odnosi się w żaden sposób do sytuacji, w której w chwili zawarcia Umowy Sprzedaży Udziałów prawo Wnioskodawcy do otrzymania części wynagrodzenia było uzależnione od zdarzeń mających miejsce w przyszłości, które to są zdarzeniami niepewnymi powodującymi brak spełnienia warunku definitywności przysporzenia.

Jak już wcześniej wskazano, przy ustalaniu wartości przychodów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 6 Ustawy PIT stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 tejże ustawy, który stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. A zatem to cena determinuje wysokość przychodu. Dopóki nie zaistniało zatem wskazane zdarzenie przyszłe i niepewne, nie można było przyjąć, że cena obejmuje kwotę Dopłat, tj. wartości które będą należne dopiero w przypadku wystąpienia tego zdarzenia. Dopiero wtedy można mówić o powstaniu po stronie Wnioskodawcy przysporzenia, a w konsekwencji przychodu podatkowego. Co więcej, przyjęcie odmiennego stanowiska polegającego na rozpoznaniu przychodu z tytułu Dopłat w Momencie Przejścia Własności Udziałów, przy jednoczesnej możliwości precyzyjnego ustalenia jego wysokości dopiero na moment spełnienia odpowiednich warunków w przyszłości, mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której Wnioskodawca zobowiązany byłby do zapłaty podatku od kwoty Dopłat wraz z odsetkami za zwłokę, mimo iż na moment rozliczenia podatku z tytułu sprzedaży Udziałów warunkowe płatności (Dopłaty) miałyby charakter przyszły i niepewny. Tym samym zastosowana konstrukcja Dopłat wiązałaby się z automatycznym wystąpieniem negatywnych konsekwencji w postaci odsetek. Podatnik obiektywnie bowiem nie byłby w stanie w przedstawionych okolicznościach skalkulować i zapłacić podatku we właściwej wysokości.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy powinien on rozpoznać przychód podatkowy z tytułu otrzymania Dopłaty 1, Dopłaty 2 i Dopłaty 3 w okresach, w których owe dopłaty stały się należne.

Przychód podatkowy powstanie zatem w okresie, w którym spełnione zostały określone w Umowie Sprzedaży Udziałów warunki do wypłaty Dopłat, a roszczenie z tego tytułu stały się należne w określonej zgodnie z Umową Sprzedaży Udziałów wysokości.

Zatem w odniesieniu do Dopłaty 1, która została wypłacona w 2023 r. Wnioskodawca wykaże ją jako przychód za rok 2023 na formularzu PIT-38, natomiast w odniesieniu do Dopłaty 2 i Dopłaty 3 - odpowiednio jako przychód roku 2024 i 2025 czyli okresów, gdy staną się one mu należne.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie znajduje oparcie w interpretacjach indywidualnych organów podatkowych:

a)interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 lutego 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1234.2021.1.KS),

b)interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 grudnia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.400.2019.1.AM),

c)interpretacji Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 17 października 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.616.2023.1.IR),

d)interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 czerwca 2016 r. (sygn. ILPB2/4511-1-304/16-3/NK),

e)interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 kwietnia 2016 r. (sygn. 1061-IPTPB3.4511.18.2016.4.AC).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 11 ust. 1 analizowanej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Zgodnie natomiast z regulacjami art. 17 ust. 1ab pkt 1 ww. ustawy:

Przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 17 ust. 2 analizowanej ustawy:

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Przepis art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi natomiast, że:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

W celu określenia momentu, w którym podatnik uzyskuje przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji należy kierować się literalnym brzmieniem art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisem art. 17 ust. 1ab pkt 1 ww. ustawy.

Artykuł 17 ust. 1ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraża memoriałową metodę rozpoznawania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, stanowiącą, że dla opodatkowania podatkiem dochodowym przychód powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Jednocześnie dla ustalenia wartości ww. przychodów, przepis art. 17 ust. 2 nakazuje odpowiednio stosować przepisy art. 19.

Innymi słowy po stronie sprzedającego powstaje należność w wysokości ceny sprzedaży zbywanych udziałów lub akcji w spółkach. Dla momentu ustalenia przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bez znaczenia jest fakt, że część ceny zbycia udziałów lub akcji określonej w umowie może zostać zapłacona w całości w chwili podpisania umowy, a pozostała część zapłacona może zostać w późniejszym terminie. Sposób zapłaty ceny kształtowany bowiem może być dowolnie przez strony umowy sprzedaży i nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego.

Przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) - zgodnie z art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), a wartość ich stanowi cena określona w umowie (art. 19 ustawy).

W danym roku podatkowym opodatkowaniu może zatem podlegać tylko ten przychód, którego podatnik może się skutecznie domagać, czyli taki, który podatnikowi w danym momencie się należy, jest wymagalny, trwały, definitywny i bezwarunkowy. Nie będzie to zatem jakikolwiek przychód, lecz przychód, który stanowić będzie trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia, w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel). W przypadku, gdy z umowy sprzedaży wynika, że po spełnieniu określonych warunków, dokonana zostanie dopłata do ceny udziałów, dopłatę taką należy uznać również za przychód z kapitałów pieniężnych, który powstanie w dacie jej wymagalności.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że dokonał Pan sprzedaży posiadanych przez Pana udziałów w Sp. z o.o. na rzecz podmiotu niepowiązanego („Inwestora”). Zgodnie z warunkami umowy sprzedaży z tytułu przeniesienia własności udziałów w Sp. z o.o. przysługuje Panu ustalone wynagrodzenie podzielone na części:

1.na dzień przeniesienia własności udziałów została określona ustalona kwota stała;

2.po spełnieniu określonych w umowie sprzedaży warunków Sprzedającemu przysługiwała od Inwestora odrębna dodatkowa płatność, jako warunkowe podwyższenie Wstępnej Ceny Sprzedaży: Dopłata 1, Dopłata 2 i Dopłata 3.

W związku z powyższym powziął Pan wątpliwość w którym momencie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych w postaci wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.

W świetle powyższego, należy zgodzić się z Pana stanowiskiem, zgodnie z którym w momencie zawierania Umowy Sprzedaży kwota dodatkowego wynagrodzenia nie była i nie mogła być znana w momencie zawierania Umowy Sprzedaży. Wskazane świadczenia w momencie przejścia własności udziałów nie były definitywne, miały charakter jedynie potencjalny.

Prawidłowo Pan wskazał, że przychód z kapitałów pieniężnych w postaci wypłaty dodatkowego wynagrodzenia powstanie zatem w okresie, w którym spełnione zostały określone w Umowie Sprzedaży Udziałów warunki do wypłaty Dopłat, a roszczenia z tego tytułu stały się należne w określonej zgodnie z Umową Sprzedaży Udziałów wysokości.

Wobec powyższego, w odniesieniu do Dopłaty 1, Dopłaty 2 i Dopłaty 3 - przychód powstanie w okresie, gdy staną się one Panu należne.

Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00