Czy nagrody i dodatki specjalne wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku nauczyciela
PROBLEM
Jesteśmy publiczną szkołą podstawową – placówką feryjną. Wypłacamy nagrody, m.in. z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a także dodatkowe nagrody za zwiększenie obowiązków pracowniczych. Od wskazanych składników są naliczane składki ZUS. Nagrody przyznajemy w różnej wysokości. Regulacje wewnątrzzakładowe nie zawierają żadnych postanowień w kwestii pomniejszania tych składników za okres choroby. Czy nagrody powinny zostać wliczone do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Ponadto przyznajemy dodatki specjalne. Mają one charakter jednorazowy i są udzielane tylko na pewien okres. Składnik ten jest wliczany do podstawy zasiłkowej, ale jeżeli pracownik otrzymał dodatek np. tylko za styczeń 2026 r., a chorował od czerwca 2026 r., składnik ten nie podlega uwzględnieniu w tej podstawie. Czy jest to prawidłowe?
