Czy zaliczenie okresów wykonywania umów zlecenia do stażu pracy wymaga złożenia wniosku przez pracownika
PROBLEM
Mam pytanie w związku z wejściem 1 maja 2026 r. zmian w stażach. Jeśli zatrudniamy obecnie na umowę o pracę osoby, które wcześniej pracowały u nas na umowę zlecenia, to czy powinniśmy z automatu zaliczyć im ten okres do stażu pracy? Spotkałam się z interpretacją, że lepiej byłoby poinformować pracowników o możliwości zaliczenia okresu zlecenia do stażu, ale oczekiwać na wniosek z ich strony. Dlatego na wniosek, ponieważ nie dla każdego pracownika takie dodanie do stażu będzie korzystne - wydłuża to okresy wypowiedzeń i być może pracownik nie jest zainteresowany tym zaliczeniem. Czy w przypadku pracowników, którzy dostarczają nam zaświadczenia z ZUS lub inne dokumenty poświadczające o pracy na umowach zlecenia u innego podmiotu mają one nam wystarczyć, czy pracownik powinien dołączyć do nich wniosek?
