Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-26

Jakie dokumenty musi wydać pracodawca?

Jakie dokumenty musi wydać pracodawca?

Beata Dudziak

Dowodzenie jest czynnością mającą na celu wykazanie prawdziwości lub nieprawdziwości pewnych twierdzeń. Przedmiotem dowodu jest zatem fakt, którego dotyczy sprawdzane stwierdzenie. W potocznym słowa znaczeniu „dowodem” nazywa się zarówno środek dowodowy, jak i czynność zmierzającą do wykazania prawidłowości jakiegoś twierdzenia lub wynik postępowania dowodowego, które zobowiązuje zainteresowanego do wykazania istnienia przesłanek uzasadniających osiągnięcie określonego skutku prawnego, np. nabycie uprawnień emerytalno-rentowych.

W celu ustalenia prawa do emerytury lub renty niezbędne jest załączenie do wniosku o świadczenie dowodów uzasadniających przyznanie tego świadczenia. Dokumentowanie wniosków o emeryturę lub rentę w sposób szczegółowy określa rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasady wypłaty tych świadczeń (Dz.U. Nr 10, poz. 49 z późn.zm.).

Do jednych z najistotniejszych dowodów, jakie powinny być załączone do wniosku, należy dokumentacja dotycząca okresów zatrudnienia.

Środkiem dowodowym potwierdzającym okresy zatrudnienia są pisemne zaświadczenia zakładów pracy, wydane na podstawie posiadanej dokumentacji, oraz legitymacje ubezpieczeniowe, a także inne dowody z przebiegu zatrudnienia i podlegania ubezpieczeniu, czyli legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych, umowy o pracę, wpisy w dowodach osobistych, pisma kierowane do pracownika w czasie trwania zatrudnienia dotyczące powołania, mianowania, angażu, zwolnienia, udzielenia urlopu.

Świadectwo pracy

Jednym z podstawowych dokumentów posiadających wartość dowodową przy ustalaniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego i rentowego jest świadectwo pracy. Prawidłowe wystawienie tego dokumentu ma zatem duże znaczenie praktyczne.

Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy obciąża pracodawcę z mocy ustawy. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów kodeksu pracy, stosowne zaświadczenie powinno być wystawione bez uzasadnionej zwłoki, tj. w dniu, w którym dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia ustania zatrudnienia. Świadectwo pracy powinno zawierać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy powinna być zamieszczona wzmianka o zajęciu w drodze egzekucji wynagrodzenia za pracę. Na żądanie pracownika można w nim również zawrzeć informacje dotyczące wysokości i składników wynagrodzenia oraz informacje o uzyskanych kwalifikacjach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00