Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-04

Wszystko o dokumentacji kadrowej w firmie część 1

Jak wiadomo, pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji dotyczącej swojego pracownika, tak w zakresie kadrowym, jak i księgowym. Co do zasady, w stosunkach z zakresu prawa pracy obowiązuje pisemność. Z tego też względu gromadzenie wszelkich dokumentów staje się ważnym elementem działań działów personalnych w firmie, już od procesu rekrutacji począwszy. Statystyczny pracownik nie zastanawia się nawet nad tym, ile obowiązków musi wypełnić pracodawca w związku z jego przyjęciem do pracy. Problemy zaczynają się dopiero przy wykrytych nieprawidłowościach, np. po stwierdzeniu, że nie zostały odprowadzone składki do ZUS.

Stan prawny na 7 sierpnia 2007 r.
Sylwia Gortyńska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Przedstawiamy wzory dokumentów związanych z zatrudnieniem. Prezentujemy formy zatrudnienia zarówno na przykładzie typowych umów regulowanych postanowieniami prawa pracy, jak i tych wynikających z prawa cywilnego.
Omawiamy sposoby przygotowywania dokumentów, ich wypełniania, uzupełniania. Wszystko to wzbogacamy praktycznymi poradami. Opracowanie z pewnością pomoże także w samym wyborze dogodnej formy zatrudnienia.
W tym wydaniu „Poradnika” omawiamy etap występujący przed zatrudnieniem oraz samo zatrudnienie. Ponadto zachęcamy do lektury kolejnych numerów naszego tygodnika dotyczących dokumentacji kadrowej, które będą ukazywały się co dwa tygodnie.
Zanim przyjmiemy do pracy
Zacznijmy zatem od procesu rekrutacji. Nie będziemy oczywiście zagłębiać się w tajniki stosowanych testów czy rozmów kwalifikacyjnych. Pokażemy jednak przykładowe cv i list motywacyjny. Następnie omówimy, jak powinien wyglądać prawidłowo sporządzony kwestionariusz osobowy, skierowanie na badania wstępne oraz zaświadczenie lekarskie dopuszczające do przystąpienia do pracy.
Życiorys i list motywacyjny
Życiorys i list motywacyjny są wizytówką kandydata, przedstawiającą osobę potencjalnemu pracodawcy. Dobrze sporządzone wyróżniają się spośród innych. Nie ma oczywiście jednego standardowego typu, zawsze zależą od stanowiska i firmy. Nie powinny być długie. List uwypukla doświadczenie zawodowe w świetle konkretnej oferty pracy. Muszą być sporządzone w sposób chronologiczny, od aktualnego/ostatniego miejsca pracy poczynając. Nie powinny zawierać ogólników, ale skupiać się na podaniu konkretnych informacji. Warto, by życiorys zawierał aktualne zdjęcie. Pamiętajmy także o sprawdzeniu literówek i innych błędów. Często zdarza się bowiem, że masowo wysyłane listy są przeklejane i zawierają pozostałości z innych ofert, np. niewłaściwy nr referencyjny stanowiska, o które aplikujemy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00