Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-17

Jak prawidłowo przechowywać dokumenty

Nie ma takiej firmy, w której uniknęlibyśmy konieczności tworzenia, a następnie przechowywania różnego rodzaju dokumentów, czy to podatkowych, fiskalnych, czy też pracowniczych. Przepisy dotyczące obowiązujących zasad przechowywania takich dokumentów są rozrzucone po różnych aktach prawnych. Sama archiwizacja wymaga stosownej klasyfikacji i kwalifikacji akt zgodnie z obowiązującymi przepisami. O naprawdę istotnej roli dowodowej gromadzonych dokumentów nie trzeba chyba długo przekonywać. Celem opracowania jest zaprezentowanie i praktyczne omówienie zasad przechowywania dokumentów w firmie.

Stan prawny na 10 czerwca 2008 r.

OLGA DZIERZBICKA

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Obowiązek przechowywania dokumentów jest określony w czasie, natomiast po jego upływie dokumenty podatkowe co do zasady możemy niszczyć. Trochę inaczej wygląda kwestia archiwizowania dokumentów pracowniczych. Tu przechowywanie akt jest znacznie dłuższe, a w pewnych sytuacjach czynność przechowywania takich dokumentów przejąć może archiwum państwowe.

Samo tworzenie dokumentacji, zwłaszcza podatkowej i rachunkowej jest niejednokrotnie skomplikowane, dlatego często zlecane jest biurom podatkowym, które również przechowują zbiory. Z tego względu w Poradniku opisujemy także zasady współpracy z takimi podmiotami, podając praktyczne wskazówki dotyczące m.in. wyboru biura i podpisania z nim umowy. Zwracamy także uwagę na konsekwencje karnoskarbowe, z którymi musimy liczyć się w przypadku naruszeń przepisów o przechowywaniu dokumentów. Jesteśmy przekonani, że Poradnik pomoże Państwu w prawidłowym przechowywaniu dokumentów w firmie. Zapraszamy do lektury.

Dokumentacja podatkowa

Co do zasady, zobowiązania podatkowe płatnika lub inkasenta przedawniają się z upływem 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jeśli więc chodzi o dokumentację związaną z podatkami, podatnicy i płatnicy winni przez ten okres przechowywać określone dokumenty.

Przedawnienie zobowiązania podatkowego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00