Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-12-02

Wyłączenie prawa do odprawy

Wyłączenie prawa do odprawy

Monika Frączek

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Odprawa pieniężna nie przysługuje pracownikowi, który do dnia rozwiązania stosunku pracy przyjął d cę zatrudnienia u pracodawcy przejmującego w całości lub w części mienie dotychczas zatrudniającego pracodawcy albo u pracodawcy powstałego w wyniku takiego przejęcia.

Przepis ten nie czyni żadnych zastrzeżeń dotyczących przejęcia mienia, dlatego należy uznać, że jest to każda przewidziana w obrocie prawnym, odpłatna lub nieodpłatna forma przejęcia składników mienia dotychczasowego pracodawcy w całości lub w części w faktyczne władanie nowego pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 1994 r., PRN 23/94, OSNAP 1994/8/127).

Propozycja zatrudnienia

Wystarczy, że pracownik przyjmie propozycję zatrudnienia u pracodawcy, który jako właściciel, posiadacz lub dzierżawca korzysta z mienia jego poprzedniego pracodawcy, żeby doszło do wyłączenia prawa do odprawy. W celu oceny prawa do odprawy na podstawie tego przepisu istotna jest data przyjęcia propozycji zatrudnienia, a nie data podjęcia pracy u nowego pracodawcy.

Pracownik, który do dnia rozwiązania stosunku pracy, np. do 31 maja, nie przyjął propozycji zatrudnienia u pracodawcy przejmującego mienie pracodawcy dotychczasowego, nabywa prawo do odprawy, choćby od 1 czerwca podjął pracę u pracodawcy przejmującego (z uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z 23 stycznia 1991 r., PiZS nr 5–6/63).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00