Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-02-17

Prawo chroni wynagrodzenie za pracę

Przepisy prawa pracy stanowią o szczególnym charakterze wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy.

Joanna Wrzesińska
Na mocy art. 22 § 1 k.p. obowiązuje zasada odpłatności za pracę. Wynagrodzenie za pracę stanowi obligatoryjny element stosunku pracy. Zasady odpłatności za pracę nie można wyłączyć w drodze porozumienia stron. Oznacza to, że pracownik nie może zobowiązać się do wykonywania pracy nieodpłatnie, a także nie może zwolnić pracodawcy z obowiązku wypłaty przysługującego mu wynagrodzenia.
WAŻNE! Zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia ma charakter bezwzględny i dotyczy wszystkich pracowników (art. 84 k.p.). Pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę, co oczywiście nie wyklucza możliwości rozporządzenia wynagrodzenia na rzecz innych osób, według woli pracownika. Jeżeli pracownik złoży oświadczenie o przeniesieniu prawa do wynagrodzenia na inną osobę, oświadczenie to z mocy prawa jest nieważne (art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.).
Częstotliwość i sposób wypłaty wynagrodzenia
Zgodnie z art. 85 § 1 k.p. wypłaty wynagrodzenia dokonuje się z dołu, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dopuszczalne jest częstsze wypłacanie wynagrodzenia. Zasada ta nie odnosi się do świadczeń, które mają charakter wypłaty okresowej, np. premie kwartalne, premie roczne, nagrody itp.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00