Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-03-02

Z jaką datą wypowiedzieć umowę?

Rozwiązanie umowy z datą wsteczną jest niemożliwe. W takiej sytuacji pracownik może dochodzić swoich praw przed sądem pracy.

W praktyce dość często kontrowersje wywołuje kwestia wskazania daty rozwiązania umowy o pracę, w przypadku gdy pracodawca rozwiązuje umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika (na podstawie art. 52 k.p.) lub z przyczyn niezawinionych przez pracownika (na podstawie art. 53 k.p.). Wątpliwości budzą także sytuacje, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia ze skutkiem wstecznym, czyli wskazuje w pisemnym oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę, jako datę rozwiązania umowy, dzień wcześniejszy od daty doręczenia pracownikowi pisma zawierającego to oświadczenie.
Jak rozwiązać umowę?
Rozwiązanie umowy o pracę jest czynnością sformalizowaną i ściśle uregulowaną przez prawo pracy. Przede wszystkim zauważyć należy, że Kodeks pracy wymaga, aby oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło w formie pisemnej, zawierało przyczynę rozwiązania umowy oraz obejmowało pouczenie dla pracownika o przysługującym mu prawie odwołania się do sądu pracy. Wymogi te określa art. 30 § 3-5 k.p. Natomiast do przesłanek zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia nie należy podanie w piśmie pracodawcy terminu jej rozwiązania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00