Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-20

Wina pracodawcy przyczyną wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest dopuszczalne w przypadku każdej umowy o pracę, niezależni eod jej rodzaju, pod warunkiem że następuje z zachowaniem przepisów prawa pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy charakteryzuje się tym, że umowa rozwiązuje się ze skutkiem natychmiastowym, z chwilą kiedy oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy doszło do drugiej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.).
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 k.p., który stanowi, jakie przyczyny są podstawą do rozwiązania umowy w tym trybie oraz określa sposób, w jaki ma nastąpić rozwiązanie umowy.
Szkodliwy wpływ pracy
Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeśli zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, a także odmówił przeniesienia tego pracownika do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje (art. 55 § 1 k.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00