Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-12

Rozwiązanie stosunku pracy od a do z. Szczególne tryby rozwiązania umowy o pracę

Beata Naróg,
Katarzyna Wrońska-Zblewska
Kodeks pracy przewiduje również możliwość rozwiąza- nia umowy o pracę w kilku trybach szczególnych. W szczególności dotyczy to sytuacji uregulowanych w art. 231 i art. 42 k.p.
Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem (art. 231 § 4 k.p.)
Na podstawie omawianego przepisu następuje przejęcie przez nowego pracodawcę składników majątkowych wraz z zatrudnionymi pracownikami.
Zgodnie z poglądami wyrażonymi w piśmiennictwie i orzecznictwie jako część zakładu pracy należy rozumieć taką wyodrębnioną organizacyjnie całość, która funkcjonuje jako placówka zatrudnienia dla pracowników, którzy wykonują w niej pracę. Przy czym „przejście zakładu lub jego części” może zostać spowodowane przez każdą czynność lub akt, w wyniku których następuje rozporządzenie mieniem dotychczasowego pracodawcy na rzecz nowego pracodawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę może więc nastąpić na skutek czynności prawnych lub innych zdarzeń prawnych, np. dziedziczenia, sprzedaży zakładu pracy lub jego części innemu podmiotowi, wydzierżawienia itp.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00