Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2008, sygn. IBPP1/443-1086/08/AL (KAN-7725/7/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1086/08/AL (KAN-7725/7/08)

Czy uzyskane przez Wnioskodawcę przychody są kwotą brutto, od której podatnik jako podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinien odprowadzać należny podatek VAT, czy też podatnik korzysta w tym zakresie ze zwolnienia w podatku od towarów i usług określonym w przepisie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008r. (data wpływu 29 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych przez biegłego sądowego oraz określenia czy uzyskiwane przychody są kwotą brutto, od której podatnik jako podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinien odprowadzić należny podatek VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych przez biegłego sądowego oraz określenia czy uzyskiwane przychody są kwotą brutto, od której podatnik jako podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinien odprowadzić należny podatek VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest emerytem, którego podstawowym źródłem utrzymania jest emerytura. Podatnik posiada ponadto uprawnienia biegłego z zakresu wyceny ruchomości i meblarstwa i jest wpisany na listę biegłych sądowych prowadzoną przez Sąd Okręgowy. Sądy sporadycznie zlecają Wnioskodawcy sporządzanie opinii z zakresu meblarstwa i wyceny ruchomości. Łączny przychód z tytułu sporządzonych opinii jest różny i wynosi w ciągu roku kilka tysięcy złotych, maksymalnie około 20.000 zł. Podatnik wraz z sporządzoną opinią przesyła do sądu zestawienie kosztów sporządzenia opinii, a następnie organ zlecający jej sporządzenie określa wysokość wynagrodzenia należnego biegłemu. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia dla biegłego jest tutaj przepis art. 9 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950r. o należnościach świadków, biegłych w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 49, poz. 445 ze zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975r. w sprawie kosztów przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 46 poz. 254 ze zm.) Organ zlecający sporządzenie opinii jako płatnik uiszcza za biegłego od całej otrzymanej przez podatnika kwoty zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, z tytułu uzyskania przychodów określonych w przepisie art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00