Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2009, sygn. ITPP1/443-362/09/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-362/09/KM

Przeksztsłcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2009 r. (data wpływu 17 kwietnia 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 1 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 1 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu .

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza w lipcu 2009 r. dokonać przeniesienia własności nieruchomości, w skład której wchodzi budynek mieszkalno-usługowo-handlowy (przewaga powierzchni mieszkaniowej) oraz działka gruntu, której jest użytkownikiem wieczystym. Przeniesienie nieruchomości w odrębną własność nastąpi na podstawie umowy w postaci aktu notarialnego na wniosek 2-ch osób posiadających udziały po ½ części własnościowego prawa do budynku. Budynek został wybudowany w 2004 r. przez przyszłych użytkowników z własnych środków na gruncie, którego właścicielem jest gmina Miasto, a Wnioskodawca użytkownikiem wieczystym. Budynek uzyskał decyzję na użytkowanie w dniu 20 grudnia 2004 r., został przyjęty na majątek Wnioskodawcy w dniu 11 marca 2005 r., a w dniu 15 marca 2005 r. została podpisana umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Na fundusz wkładów budowlanych wniesiona została wartość poniesionych we własnym zakresie kosztów związanych z budową tego budynku bez podatku VAT. Zatem nie wystąpił u Wnioskodawcy podatek VAT do odliczenia. Na budynek Wnioskodawca nie ponosił w całym okresie posiadania wydatków na ulepszenie. Tytułem ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa Wnioskodawca naliczył od wartości nakładów przekazanych na wkład budowlany podatek VAT w wysokości 7% i przekazał jako należny do urzędu skarbowego (traktując w myśl ustawy o podatku od towarów i usług ustanowienie praw spółdzielczych jako dostawę).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00