Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2010, sygn. ILPP2/443-237/10-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-237/10-2/BA

Czy drukowanie książek i czasopism z własnych materiałów, wykonywane na zlecenie wydawców, oznaczonych stosownymi symbolami ISBN należy traktować jako świadczenie usług ze stawką 22%, czy też dostawę towarów ze stawką 0%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2010 r. (data wpływu 16 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania druku książek i czasopism z własnych materiałów za dostawę towarów oraz stawki podatku dla przedmiotowej transakcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania druku książek i czasopism z własnych materiałów za dostawę towarów oraz stawki podatku dla przedmiotowej transakcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Drukarnia prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na drukowaniu i oprawianiu książek oraz czasopism, które są oznaczone symbolem ISBN i mieszczących się w grupowaniu PKWiU 22.11 książki, ex 22.13 czasopisma. Czynności te wykonywane są na zlecenie wydawnictw. Do wytworzenia produktu drukarnia zużywa własne maszyny, materiały, surowce i komponenty, w szczególności papier, farby, kleje, kartony, odczynniki itp. i działa w tym zakresie na własny rachunek. Od chwili przyjęcia zamówienia przez drukarnię do wydania produktu finalnego zamawiający przekazuje drukarni przysługujące mu prawo do książki lub czasopisma, w tym także prawo dysponowania towarem jak właściciel, jednakże z wyłączeniem prawa do rozpowszechniania książki lub czasopisma na rzecz osób trzecich. Własność nośników (książki lub czasopisma) i prawo do dysponowania nimi jak właściciel przechodzi na zamawiającego odpłatnie dopiero z chwilą wydania mu przez drukarnię produktu pod warunkiem zapłaty, bądź też wystawienia faktury VAT. w ostatnim przypadku drukarnia zawiadamia zamawiającego o postawieniu towaru do jego dyspozycji i wystawia fakturę VAT, co jest równoznaczne z wydaniem produktu. w każdym przypadku drukarnia wystawia fakturę VAT dokumentującą sprzedaż produktu finalnego PKWiU ex 22.11 oraz ex 22.13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00