Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2015, sygn. ITPP3/4512-334/15/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-334/15/AT

Kwalifikacja czynności jako sprzedaż wysyłkowa na terytorium Niemiec oraz brak obowiązku wykazania tej czynności w deklaracji dla celów VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2015 r. (data wpływu 3 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w związku z wysyłką towarów na rzecz osób fizycznych (indywidualnych odbiorców) z Niemiec, uznania tej dostawy za dokonaną w ramach sprzedaży wysyłkowej (po wyborze i zarejestrowaniu dla celów VAT na terenie Niemiec), sposobu dokumentowania tej czynności dla celów jej odpowiedniej kwalifikacji oraz braku obowiązku wykazywania w deklaracji VAT-7 i VAT-UE (brak ujęcia tej czynności) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w związku z wysyłką towarów na rzecz osób fizycznych (indywidualnych odbiorców) z Niemiec, uznania tej dostawy za dokonaną w ramach sprzedaży wysyłkowej (po wyborze i zarejestrowaniu dla celów VAT na terenie Niemiec), sposobu dokumentowania tej czynności dla celów jej odpowiedniej kwalifikacji oraz braku obowiązku wykazywania w deklaracji VAT-7 i VAT-UE (brak ujęcia tej czynności).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2007 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zajmując się handlem odzieżą, obuwiem i akcesoriami sportowymi. Główna sprzedaż następuje wysyłkowo do osób fizycznych (podmioty niebędące podatnikami podatku od towarów i usług) w Polsce, do Unii Europejskiej (sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju), jak i poza nią, czyli do USA, państwa azjatyckie. Od początku prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo, jest zarejestrowany do importu usług i posiada NIP UE. Sprzedaż dokonywana jest wysyłkowo i odbywa się na polskim portalu aukcyjnym (), jak i zagranicznych portalach aukcyjnych, tj. oraz . Na sprzedane towary wystawiane są faktury VAT. Przedmiotem dostawy nie są towary opodatkowane na zasadach VAT marża sprzedawane są wyłącznie nowe przedmioty. Aktualnie całkowita wartość sprzedaży wysyłkowej z terytorium ustalonej przez dane państwa członkowskie UE nie przekraczała limitu wysyłki za granicę, jednakże jej szybki wzrost skutkowałoby przekroczeniem limitu w najbliższym miesiącu. Dlatego też od lipca 2015 r. Wnioskodawca dokonał zarejestrowania do VAT poza Polską, na początku na terenie Niemiec (w tym kraju przekroczenie limitu nastąpiłoby zapewne już w miesiącu lipcu). Wszelkie formalności dotyczące prawnego zgłoszenia wybrania opodatkowania na terenie Niemiec, mianowicie zgłoszenia do Naczelnika Urzędu Skarbowego zostały spełnione. Wnioskodawca posiada już formalne zgłoszenie działalności na terenie Niemiec, mianowicie ma nadany nr NIP UE jako kontrahent niemiecki rozpoczynający się od DE. Wnioskodawca nadmienia, że główna i jedyna siedziba firmy znajduje się na terenie Polski, skąd jest wysyłany towar bezpośrednio do indywidualnego odbiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00