Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 sierpnia 2018 r., sygn. I SA/Po 429/18

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zarzutów za nieuzasadnione oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. postanowieniem z dnia [...] grudnia 2017 r. wydanym wobec M. B. uznał za nieuzasadnione zarzuty zgłoszone w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej w oparciu o tytuł wykonawczy z dnia [...] czerwca 2017 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w K., działając jako organ egzekucyjny, doręczył zobowiązanej tytuł wykonawczy wystawiony dnia [...] czerwca 2017r. przez wierzyciela Prezydenta Miasta S., obejmującego należności pieniężne z tytułu opłaty dodatkowej za nieopłacenie postojów w strefie płatnego parkowania w dniu [...] sierpnia 2016 r. oraz w dniu [...] września 2016 r.

Wszczęcie egzekucji administracyjnej nastąpiło w dniu [...] lipca 2017 r. tj. z chwilą doręczenia zobowiązanej odpisu tytułu wykonawczego wraz z zawiadomieniem z dnia [...] lipca 2017 r. o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego w [...] S.A. Zastosowany środek egzekucyjny okazał się nieskuteczny. Bank [...] S.A. poinformował organ egzekucyjny, że nie prowadzi rachunków M. B..

Pismem z dnia [...] lipca 2017 r. M. B. zgłosiła zarzut w sprawie prowadzonej egzekucji administracyjnej, podnosząc "nieistnienie obowiązku". Uzasadniając wniesiony zarzut zobowiązana uznała obciążenie jej opłatą dodatkową za parkowanie bez wniesienia opłaty w dniu [...] września 2016 r. przy al. [...] w S. za bezpodstawne. Zdaniem zobowiązanej miejsce, w którym nałożono opłatę dodatkową, nie znajdowało się w strefie płatnego parkowania. Argumentując to stwierdzenie, strona podniosła, że zgodnie z art. 13 b ust. 1 ustawy z dnia [...] marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2016 r. , poz. 1440 ze zm. dalej u.d.p.) opłatę o której mowa w art. 13 ust 1 pkt 1 ww. ustawy pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym - zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzeniu - miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Warunkiem pobierania opłat jest oznakowanie miejsca zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. Brak podwójnego oznakowania oznacza, iż miejsce w strefie płatnego parkowania nie zostało wyznaczone i pobieranie opłat w tym miejscu jest nielegalne. Strona zwróciła uwagę na wymóg prawidłowego oznakowania miejsc postojowych według zasad określonych przez Ministra Infrastruktury, na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 7 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm. dalej u.p.r.d.) w rozporządzeniu z dnia 3 lipca 2003 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1326 ze zm. dalej rozporządzenie). Zgodnie z rozporządzeniem, w brzmieniu obowiązującym od dnia 14 lutego 2014 r. w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi określonymi w pkt 5.2.18 oraz znakami poziomymi określonymi w załączniku nr [...] do rozporządzenia w: pkt 5.2.4, pkt 5.2.5 pkt 5.2.6 i pkt 5.2.9.2. Na poparcie swojego stanowiska strona powołała orzeczenia sądów administracyjnych, w których sądy wskazywały na brak możliwości pobierania opłat za parkowanie w dowolnym miejscu w strefie płatnego parkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00