Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 marca 2019 r., sygn. I SA/Po 47/19

Inne; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 marca 2019 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. we [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania, I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r., nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 597,- zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] grudnia 2018 r. N. Sp. z o.o. z siedzibą we W. wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] listopada 2018 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z [...] października 2018 r. nr [...] [...], odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której skarżąca w sierpniu 2018 r. wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawczyni wskazała, że zgodnie ze stosunkiem obligacyjnym łączącym ją z organizatorami wydarzeń, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, kupuje od organizatorów bilety na wydarzenia, w celu i z prawem ich odsprzedaży we własnym imieniu na rzecz dalszych kupujących. Wydarzeniem jest usługa świadczona przez organizatora (np. koncert). W przypadku uzasadnionej reklamacji biletów podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za szkodę kupującego jest organizator. Wnioskodawczyni, aby móc odsprzedać bilety kupującym, kupuje je od organizatora (staje się ich właścicielem). Termin zapłaty ceny strony ustalili na trzeci dzień roboczy po zakończeniu wydarzenia, jednak nie wcześniej niż przed wystawieniem stosownej faktury. Zapłata ceny następuje na podstawie faktury wystawionej przez wnioskodawczynię w imieniu i na rzecz organizatora. Jako moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług wnioskodawczyni rozpoznaje moment zakończenia wydarzenia, tj. moment wykonania usługi. Momentem tym jest moment odbycia się wydarzenia. Od właściwego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego zależy ustalenie momentu powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nadto wnioskodawca wystawia faktury, a te muszą zawierać datę wykonania usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00