Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 224/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie WSA Ewa Michna Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant starszy referent Paulina Grojec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2023 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 2 grudnia 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1227/2022 w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Krakowa w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, decyzją z dnia 18 sierpnia 2022 r. nr [...] ponowienie odmówił przyznania skarżącej M. R. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką A. S.

W uzasadnieniu organ wskazał, że niepełnosprawność matki skarżącej powstała w okresie późniejszym niż wskazano w art. 17 ust 1 b pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a zatem nie została spełniona przesłanka pozwalająca na przyznanie wnioskowanego świadczenia.

W odwołaniu skarżąca nie zgodziła się z rozstrzygnięciem organu I instancji i wniosła o przyznanie przedmiotowego świadczenia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 2 grudnia 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1227/2022 uchyliło ww. decyzję z dnia 18 sierpnia 2022 r. w całości i przyznało skarżącej od dnia 1 grudnia 2022 r. świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2119,00 miesięcznie.

W uzasadnieniu Kolegium wskazując na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 oraz linię orzeczniczą sądów administracyjnych w Polsce, podkreśliło, że nie jest zasadną odmowa przyznania wnioskowanego świadczenia z uwagi na datę powstania niepełnosprawności.

SKO wyjaśniło następnie, że skarżąca opiekuje się niezdolną do samodzielnej egzystencji matką A. S. (90 lat), która jest wdową. Jak wynika z wywiadu środowiskowego matka skarżącej jest osobą przewlekle chorą. Cierpi na cukrzycę i niewydolność serca, ma dwie endoprotezy. W kwietniu 2022 r. przeszła zawał prawej półkuli mózgu. Pomoc we wszystkich czynnościach świadczy jej córka, która zamieszkała wraz z matką. Ze złożonego pod odpowiedzialnością karną oświadczenia wynika, iż córka pomaga matce w czynnościach higienicznych jak np. ubieranie i rozbieranie, kąpiel i mycie, zmiana pampersów i wkładek urologicznych, a także przy siadaniu, wstawaniu, zmianie pozycji nóg w leżeniu, oklepywaniu i nacieraniu klatki piersiowej aby pomóc w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny itp. Z uwagi na konieczność sprawowania opieki, skarżąca nie podejmuje zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00