Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-12-16

Dowiedz się, jak skutecznie dochodzić należności od dłużnika

Kontynuujemy cykl poradników na czas kryzysu. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób odzyskać pieniądze od tych, którzy nie płacą na czas. Omawiamy metody samodzielnej windykacji, wskazujemy, jakie zabezpieczenia warto zastosować, aby nie stracić finansowo. Opisujemy również przebieg typowego postępowania sądowego o zapłatę oraz jak po wyroku doprowadzić do egzekucji komorniczej. Zamieszczamy także wzory dokumentów przydatnych w sporach z dłużnikami i w procesie windykacji.

Zacznij od miękkiej windykacji

Polega ona zwykle na wysyłaniu ponagleń do zapłaty za pośrednictwem listów, telefonów czy esemesów. Chodzi o to, by uniknąć procesu sądowego i windykacji przy pomocy komornika

Jedną z głównych przyczyn pogarszania się sytuacji finansowej firmy są niesolidni dłużnicy - należą do nich przede wszystkim kontrahenci, którzy z różnych powodów zwlekają ze spłatą zadłużenia. Co oczywiste, te niezapłacone na czas faktury przyczyniają się do pogorszenia płynności. Dlatego w obecnych czasach szczególnie ważne staje się zadbanie o to, aby wszelkiego rodzaju należności docierały na czas. Jeśli zaś mimo podjętych działań zapobiegawczych (pisaliśmy o nich w poprzednich odcinkach poradnika) należności nie docierają, to trzeba podjąć działania zmierzające do skłonienia dłużnika do uregulowania zaległości. Aby zwiększyć szansę na odzyskanie należnych kwot, działania te należy podjąć na możliwie najwcześniejszym etapie.

W poradniku przedstawiamy możliwe sposoby postępowania z dłużnikami, którzy zalegają z zapłatą. Omawiamy metody samodzielnej windykacji, porozumienia, jakie mogą być zawierane z dłużnikami, zabezpieczenia, z jakich warto skorzystać, oraz przebieg typowego postępowania sądowego o zapłatę wraz z postępowaniem egzekucyjnym. Wszystko zilustrowane konkretnymi przykładami dokumentów możliwych do zastosowania w windykacji i sporach z dłużnikami.

Ustal, dlaczego dłużnik nie płaci

Dłużników można podzielić na kilka kategorii. Od tego, do jakiej kategorii należy osoba, która winna jest przedsiębiorcy pieniądze, zależy w dużej mierze sposób postępowania. Najczęściej spotykane są dwie grupy dłużników:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00