Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-12

RAPORT „BEZPIECZEŃSTWO PRZEWOZÓW TAKSÓWKĄ NA APLIKACJĘ”

Rynek aplikacji wymaga dalszych regulacji

W ślad za dynamicznym rozwojem rynku przejazdów na aplikację muszą nadążyć standardy bezpieczeństwa. Potrzebne są działania na poziomie centralnym, zwłaszcza w zakresie cyfryzacji i wzmocnienia weryfikacji kierowców – wynika z najnowszego raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR „Bezpieczeństwo przewozów taksówką na aplikację. Aktualny stan i konieczne zmiany”

Polacy polubili tę formę transportu – w latach 2018–2022 liczba aktywnych użytkowników aplikacji przewozowych zwiększyła się ponaddwukrotnie. To z kolei przełożyło się na niemal 2,5-krotny wzrost przejazdów zamawianych za ich pośrednictwem. W 2022 r. ich liczba sięgnęła 111,5 mln, czyli była o 66,2 mln większa niż w 2018 r. Jeszcze bardziej – niemal trzykrotnie – wzrosła w tym czasie wartość rynku. Krótkim okresem stagnacji był tylko rok 2022 ze względu na uderzenie koronawirusa i lockdowny.

Zdaniem ekspertów kolejne lata przyniosą dalsze wzrosty. Według raportu TOR już za dwa lata, czyli w 2025 r., wartość przewozów na aplikację osiągnie kwotę 4,7 mld zł.

Zdecydowana większość przejazdów odbywa się bezproblemowo dla pasażerów. Z raportu TOR wynika, że skala napaści na tle seksualnym w przewozach zamawianych na aplikację w Polsce to w latach 2021–2022 statystycznie jeden przypadek na 3–4 mln kursów. Dzięki m.in. zmianom przepisów regulujących funkcjonowanie pośredników, które weszły w życie w całości od stycznia 2021 r., przewozy osób na aplikacje należą do bezpiecznych metod podróżowania.

– Zwiększony popyt i rosnąca liczba użytkowników oznacza jednak wyzwania, i to zarówno te związane z bezpieczeństwem, jak i z efektywną weryfikacją przedsiębiorców, kierowców, pojazdów, w tym dokumentów, z których część nadal nie ma formy cyfrowej. Szczególnie że nowelizacja prawa nie rozwiązała w pełni problemu w postaci zlikwidowania braku skutecznych wymogów i narzędzi w zakresie weryfikacji kierowców – zauważają w raporcie eksperci Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00