Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-10

praktyka

Na przełomie lat podatkowych rozliczenie rabatów może sprawić trudności

W CIT i PIT korekta przychodów i kosztów jest uzależniona od przyczyn, które ją spowodowały, a nie od tego, w którym okresie została ujęta bilansowo. Trzeba o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy nie są jeszcze zamknięte księgi roku poprzedniego

Pierwsze miesiące nowego roku to czas, w którym przedsiębiorcy dokonują podsumowań, rozliczenia ubiegłorocznych transakcji z kontrahentami, a także porównania ich wartości z limitami ustalonymi w umowach, w tym dla potrzeb naliczenia rabatów, bonusów, opustów itp. To właśnie teraz jest doskonały moment na to, aby pochylić się nad zagadnieniem zasad ujmowania korekt w rachunku podatkowym.

O jakie sytuacje chodzi

Okazuje się, że choć aktualnie obowiązujące zasady rozliczania korekt w podatkach dochodowych obowiązują już kilka dobrych lat (od początku 2016 r.), to cały czas – zwłaszcza w okolicach końca jednego i początku kolejnego roku – w praktyce pojawiają się wątpliwości co do tego, w jakim okresie należy ująć zmniejszenie przychodów i kosztów wynikających z korekty powodowanej przyznaniem rabatu lub podobnego wskaźnika kreującego cenę. Znacznie rzadziej (chociaż także się zdarzają) obliczenia dotyczące wartości okresowych obrotów skutkują zwiększeniem ceny. Chodzi tutaj najczęściej o przypadki, w których w trakcie roku realizowane były warunkowe rabaty przedsprzedażne, a jak się okazało, współpraca pomiędzy kontrahentami była zrealizowana w zakresie mniejszym niż zakładany. Wówczas również pojawia się zagadnienie korekty, tyle że zwiększającej. Zmiana pierwotnie zastosowanej ceny może być też efektem zastosowania różnych, przewidzianych w umowach klauzul waloryzacyjnych. W ich przypadku możliwa jest zarówno zmiana na plus, jak i na minus. Wspólnym mianownikiem wszystkich wskazanych powyżej działań kreujących cenę i do nich podobnych operacji jest to, że zmiana pierwotnie ustalonych kwot nie jest efektem błędu czy omyłki w trakcie rozliczania transakcji, lecz prowadzi do materializacji uprzednich ustaleń kontraktowych. W każdym z tych przypadków konieczne jest prawidłowe ujęcie zmiany ceny w rozliczeniach podatkowych sprzedawcy i nabywcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00