Dziennik Gazeta Prawna 121/2026 z 25.06.2026 [dodatek: Gazeta Prawna]
Artykuł
z dnia 25.06.2026
Data publikacji: 25.06.2026
stawki
Rząd wraca do pomysłu podwyżki opłaty cukrowej. Zniknie też luka dotycząca suplementów
Od 1 stycznia 2027 r. mają zdrożeć słodkie napoje i napoje energetyczne. Rząd wraca do podwyżek opłaty cukrowej, które w ubiegłym roku zawetował prezydent. Rozszerzony zostanie też katalog napojów objętych opłatą cukrową
Przypomnijmy, że w grudniu 2025 r. prezydent Karol Nawrocki odmówił podpisania nowelizacji z 7 listopada 2025 r. ustawy o zdrowiu publicznym oraz ustawy o PIT (nr UD318). Zakładała ona znaczne podwyżki podatku cukrowego (tj. opłaty od środków spożywczych), o którym mowa w ustawie o zdrowiu publicznym (t.j. Dz.U. z 2026 r. poz. 149). Uzasadniano je tym, że wysokość opłaty została przyjęta w 2020 r. i odbiegają od bieżących cen napojów.




