Od początku 2023 r. budowa domu jednorodzinnego powyżej 70 m2 nie będzie wymagała pozwolenia na budowę
Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda poinformował, że od początku 2023 r. budowa domu jednorodzinnego bez względu na powierzchnię - czyli jeżeli budujemy nawet dom 150-200 metrowy, nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, tak jak w przypadku domków do 70 m2. To bardzo dobra informacja dla tych, którzy wiosną będą się przygotowywali do budowy własnego domu.
Waldemar Buda powiedział, że zaraz po objęciu przez niego urzędu ministra rozwoju, resort przeanalizował sytuację domków do 70 m2, które już wcześniej mogły być budowane bez pozwoleń. Okazało się, że te procesy są bezpieczne, te budowy toczą się zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Od początku 2022 r. można już korzystać z uproszczonej procedury budowy domów do 70 m2 na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę oraz bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.
Jeżeli na danym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i do rozpoczęcia budowy domu do 70 m2 niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, to termin na wydanie tej decyzji w przypadku domu do 70 m2 wynosi 21 dni.
MRiT planuje dalsze uproszczenie procedury budowlanej i kolejna nowelizacja Prawa budowlanego zakłada, że na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, będzie można budować również domy jednorodzinne powyżej 70 m2.
Taki budynek będzie musiał być nie więcej niż dwukondygnacyjny i wybudowany na własne potrzeby mieszkaniowe. W tym przypadku zostanie jednak utrzymany obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.
Redakcja INFORLEX (na podstawie komunikatu PAP)

