Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-26

Koszty uzyskania przychodów w 2001 r.

Przychody

Dla określenia kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej punktem wyjścia jest zdefiniowanie pojęcia przychodów i źródeł ich pochodzenia.

Katalog źródeł przychodów zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na wstępie wymieniony został stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta. Następnie do źródeł przychodu została wyliczona działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychody mogą ponadto pochodzić z działów specjalnych produkcji rolnej, nieruchomości lub ich części, z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, przy czym przedmiotem wymienionych umów mogą być również działy specjalne produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolne lub jego składniki na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów mogą być także kapitały pieniężne i prawa majątkowe oraz odpłatne zbycie:

l

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

l

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,

l

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

l

innych rzeczy

– jeżeli odpłatne zbycie nie jest wynikiem prowadzenia działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku sprzedaży lub zamiany nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych wyżej, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym rzecz została nabyta; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00