Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-11-12

Zmiany w dokumentowaniu VAT

Ustawa nowelizująca z dnia 30 sierpnia 2002 r. wprowadziła do ustawy o VAT nową kategorię podmiotów, tzw. małych podatników, którym ułatwiono dokonywanie rozliczeń z fiskusem z tytułu VAT. Mogą oni korzystać z tzw. kasowego rozliczenia VAT oraz raz na kwartał rozliczać się z tego tytułu z urzędem skarbowym. Obecnie, zgodnie z art. 4 pkt 17a ustawy o VAT, małym podatnikiem jest podatnik VAT:
• u którego wartość sprzedaży towarów i usług oraz wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w PLN kwoty odpowiadającej 800 000 euro,
• świadczący usługi komisu - jeżeli wartość sprzedanych towarów nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w PLN kwoty odpowiadającej 800 000 euro,
• prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi nie przekroczyła kwoty w PLN odpowiadającej 30 000 euro.
Natomiast podatnicy rozpoczynający w ciągu roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT mogą być zaliczani do małych podatników, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, odpowiednio kwoty 800 000 lub 30 000 euro.
Najważniejszą korzyścią bycia małym podatnikiem jest możliwość wyboru kasowej metody rozliczania VAT. Jeżeli podatnik wybierze tę formę rozliczeń z tytułu VAT, będzie musiał zmienić również terminy rozliczeń z urzędem skarbowym. Podatnicy stosujący system kasowy muszą bowiem składać deklaracje i rozliczać się z VAT za okresy kwartalne.
Metoda kasowa rozliczeń VAT, która może być stosowana przez małych podatników, charakteryzuje się kasowym momentem powstania obowiązku podatkowego oraz kasowym momentem nabycia uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego. Oznacza to, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług będzie powstawał z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00