Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-19

Wszystko o opodatkowaniu menedżera

Wykonywanie funkcji menedżersko-zarządczych w firmie jest bardzo atrakcyjne. Nie wynika to jednak z przywilejów pracowniczych (np. bezpłatna opieka lekarska, służbowy samochód czy wynajęte przez firmę mieszkanie). Największą korzyścią dla menedżerów jest niewątpliwie optymalizacja ich obciążeń podatkowych. Jednak dotychczasowe, korzystne dla menedżerów rozwiązania - przewidujące możliwość opodatkowania 19% stawką podatku - coraz częściej są kwestionowane przez organy podatkowe. Sądy administracyjne w wydawanych przez siebie rozstrzygnięciach również negują ten sposób opodatkowania. Co w tej sytuacji mogą zrobić menedżerowie, którzy do tej pory stosowali stawkę 19%, a nie wystąpili o wiążącą interpretację podatkową, potwierdzającą prawidłowość stosowanego przez nich rozwiązania? Czy osoby, które uzyskały korzystną dla siebie interpretację, mogą czuć się bezpiecznie? Czy można znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu stawka liniowa może mieć wciąż zastosowanie do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z kontraktów menedżerskich?

Stan prawny na 4 listopada 2008 r.

edyta wereszczyńska

W tym numerze „Poradnika” postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące opodatkowania menedżerów. W opracowaniu znajdą Państwo również wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyboru zarówno opodatkowania, jak i sposobu pełnienia funkcji menedżera.

Formy opodatkowania

Przedsiębiorca, który świadczy swoje usługi na rzecz byłego pracodawcy, może wybrać sposób opodatkowania. Będzie mógł skorzystać z podatków zryczałtowanych: karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Może również płacić podatek w stałej wysokości 19%.

Niższy podatek

Wielu menedżerów decyduje się rozstać z firmą i założyć własną działalność. Wówczas dotychczasowy stosunek pracy najczęściej jest zastępowany działalnością gospodarczą podejmowaną przez pracowników, którzy w ten sposób stają się kontrahentami swoich byłych pracodawców. W tej sytuacji kończy się zazwyczaj stosunek pracowniczego podporządkowania, który jest charakterystyczny dla stosunku pracy. Obydwa podmioty są przedsiębiorcami, osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i w związku z tym - przynajmniej formalnie - ich wzajemne relacje są oparte na zasadzie równości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00