Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-16

Nietypowe podatki w praktyce

Podatki to w naszym życiu codzienność i trudno się dziwić, że nie wzbudzają one w społeczeństwie zbyt przychylnych skojarzeń. Tematyka podatkowa jest ostatnio nader aktualna, a to z uwagi na dotykający nas kryzys ekonomiczny i upatrywanie przez elity rządzące możliwości ratowania finansów publicznych m.in. poprzez podwyżkę podatków czy zniesienie niektórych ulg.

Stan prawny na 1 września 2009 r.

ALEKSANDRA GRABOWSKA

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Przeciętny Polak zapytany o to, jakie płaci podatki, najczęściej jako odpowiedź wskazuje jedynie podatek dochodowy. W zasadzie jest to odpowiedź właściwa. Wszak podatek dochodowy jest podatkiem najpowszechniejszym i dotyczy wszystkich tych obywateli, którzy przekroczyli określony w przepisach podatkowych dochód. Jednakże należy pamiętać, że oprócz podatku dochodowego płacimy również wiele innych należności, a nasz system podatkowy nie należy do najprostszych i jest pełen pułapek. Zasadniczo polskie prawo wyróżnia kilka grup podatków: od dochodu (w tym m.in. podatek od spadków i darowizn), od czynności (np. hipoteki czy darowizny), od majątku (podatki i opłaty lokalne, podatek rolny i leśny) czy też od obrotu (podatek od towarów i usług, podatek akcyzowy, podatek od gier).

"Poradnik", który trzymają Państwo w rękach, zawiera omówienie mniej znanych w praktyce, ale często towarzyszących nam w życiu codziennym podatków. Zawiera dogłębną analizę zagadnień dotyczących zwłaszcza podatków lokalnych, podatku rolnego i leśnego, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Praktyczne przykłady, interpretacje organów podatkowych i orzeczenia sądowe umieszczone w tekście z pewnością sprawią, iż "Poradnik" stanowić będzie nieocenioną pomoc w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Podatki i opłaty lokalne

Do świadczeń pieniężnych o zasięgu lokalnym regulowanych ustawą o podatkach i opłatach lokalnych zalicza się podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, jak również opłatę targową, miejscową i uzdrowiskową oraz opłatę od posiadania psów. Stanowią one dochody własne gmin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00