Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-08-11

Dokumentacja kadrowa związana ze stosunkiem pracy

W pierwszej części "Poradnika", dotyczącej zagadnień związanych z dokumentacją kadrową (nr 29/2011), szczególną uwagę poświęciliśmy m. in. procesowi rekrutacji oraz zatrudniania pracowników. W kolejnej części skupiamy się na zagadnieniach związanych z przebiegiem zatrudnienia i zmianach w nim zachodzącym. Omawiamy takie sytuacje jak urlopy, w tym urlopy wychowawcze czy bezpłatne, praca po godzinach i kary porządkowe. Pokazujemy sposoby, przy pomocy których w trakcie trwania stosunku pracy można wpłynąć na zmianę istotnych składników umowy (stanowisko, miejsce pracy czy płaca). Ponadto omawiamy zagadnienie możliwości czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy. Wierzymy, że zaprezentowane zagadnienia będą stanowiły pomoc w rozwiązywaniu problemów napotykanych w codziennej pracy i ułatwiały prawidłowe prowadzenie dokumentacji przez pracodawców. Tak jak w pierwszej części, nie przedstawiamy samych wzorów formularzy, ale także omawiamy zagadnienia. Przybliżeniu tematyki służą rady, wyjaśnienia, przykłady oraz orzecznictwo. Mamy nadzieję, że lektura okaże się przydatna nie tylko pracodawcom, ale także pracownikom. W jednym z najbliższych numerów "Poradnika" napiszemy natomiast o rozwiązaniu stosunku pracy (nr 33/2011).

Stan prawny na 2 sierpnia 2011 r.

Aleksander P. KuŹniar, Sylwia Gortyńska, Anna G. Dębińska, aDAM mALINOWSKI

Opracował Maciej Murek

wyślij pytanie

pgp@infor.pl

Przebieg zatrudnienia

Pracodawca, który zatrudnia chociażby jednego pracownika, musi sporządzić i prowadzić dokumentację pracowniczą. Wiele z tych dokumentów ma określoną przepisami formę, zgodnie z którą pracodawca musi je sporządzać lub wypełniać. Pozostałe dokumenty pracownicze pracodawca musi stworzyć we własnym zakresie.

Okresowe szkolenia bhp

Pracownicy podlegają szkoleniom okresowym z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy mającym na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy w tym zakresie. Zanim jednak pracodawca przeprowadzi szkolenia okresowe bhp, musi ustalić częstotliwość i czas trwania tych szkoleń dla poszczególnych grup pracowników zatrudnionych w zakładzie. Pracodawca może to zrobić w drodze odrębnego zarządzenia lub zawrzeć takie postanowienia w regulaminie pracy. Najłatwiejszym sposobem ustalenia tych zasad jest zawarcie ich w formie tabelarycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00