Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-10-19

VAT w finansach publicznych

Przepisy o VAT wprowadzają regulacje mające bezpośrednie zastosowanie do sfery funkcjonowania organów publicznych. Ustawa rozszerza zakres podmiotów uznanych za podatnika, czyniąc nim także podmioty powołane do pełnienia obowiązków publicznych. Wypełnianie obowiązków statutowych, ukierunkowanych na zaspokajanie potrzeb zbiorowości, nie jest, co do zasady, obciążone daniną, jednak ramy tej preferencji nie są wyraźne. Poza ograniczeniem zakresu opodatkowania - bądź przez nieuznawanie podmiotu za podatnika, bądź wprowadzenie zwolnienia - podatnik, będący organem administracji rządowej lub samorządowej, traktowany jest tak samo, jak każdy inny podatnik. Organy publiczne podlegają zatem takim samym obowiązkom w zakresie rejestracji, powstawania obowiązku podatkowego, składania deklaracji i zapłaty podatku.

Stan prawny na 4 października 2011 r.

ADAM MALINOWSKI, ELŻBIETA OLECHNIEWICZ, ZUZANNA STRZAŁEK, TOMASZ MAICHER, JAROSŁAW ŻAROWSKI, WIESŁAWA MOCZYDŁOWSKA

Opracował MACIEJ MUREK

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W "Poradniku", który oddajemy do Państwa rąk, odpowiadamy na wiele ważnych pytań dotyczących zagadnienia VAT-u w sferze finansów publicznych. Na kolejnych stronach "Poradnika" znajdą Państwo m.in. wskazówki, od jakich wydatków gminy mogą odliczać VAT. Dowiedzą się Państwo również, czy urząd gminy powinien naliczać VAT od napojów i ciastek, które będą serwowane podczas narad pracowniczych dotyczących np. spraw związanych z kulturą, ochroną zdrowia lub edukacją. W "Poradniku" szeroko omawiamy także tematykę posiadania przez gminy kas rejestrujących. Osobny rozdział poświęcono natomiast tematyce VAT-u w zamówieniach publicznych.

Kto jest podatnikiem VAT - gmina czy urząd gminy

Częstym problemem, przed którym stają gminy i urzędy gmin, jest konieczność rozstrzygnięcia, kto jest podatnikiem z tytułu VAT - gmina czy urząd gminy? W tej kwestii wielokrotnie wypowiadały się sądy administracyjne i organy podatkowe. Obecnie, mimo wielu wątpliwości, utrwala się pogląd, że tylko gmina, a nie reprezentujący ją urząd, działa we własnym imieniu i na własny rachunek oraz na własną odpowiedzialność. W związku z tym tylko gmina w świetle przepisów ustawy o VAT może występować jako podatnik. Ponieważ jednak jeszcze niedawno to stanowisko nie było jednolite, wiele urzędów gmin wciąż jest zarejestrowanych dla celów VAT, narażając się na negatywne konsekwencje z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00