Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-09-12

Kogo najkorzystniej zatrudnić

Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynają swoją działalność, zatrudnienie pracownika wydaje się być o tyle potrzebnym, co ryzykownym przedsięwzięciem. Wówczas najpoważniejszą wątpliwością jest rozstrzygnięcie, czy chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę, czy też wolimy podpisać z zainteresowanym umowę cywilnoprawną.

Niektórzy przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać pracowników na podstawie przepisów prawa pracy, bojąc się, że w niezbyt korzystnym położeniu stawiają one samego pracodawcę. Należy mieć jednak na uwadze, że regulacje zawarte w przepisach prawa pracy dają też konkretne uprawnienia i możliwości pracodawcy, o których trudno mówić, kiedy sytuację stron kształtują tylko zapisy umów cywilnych. Z drugiej jednak strony podmioty stosunków cywilnych mają za to większą swobodę kształtowania wzajemnych relacji. Pracodawcy często wolą stosować przy zatrudnianiu przepisy kodeksu cywilnego, gdyż są one dużo mniej rygorystyczne od przepisów kodeksu pracy. W wielu przypadkach umowy cywilne wydają się bardziej korzystne niż klasyczne umowy o pracę. Również rynek i sam ustawodawca zauważają tę tendencję i coraz bardziej elastycznie podchodzą do nowych rozwiązań.

Racjonalne zatrudnianie pracowników ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności. W niniejszej publikacji przedstawiamy Państwu najbardziej popularne i rozpowszechnione rodzaje umów związanych z zatrudnieniem, wskazując zarówno ich wady, jak i zalety.

Zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia

Zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia jest bardzo częstą praktyką prowadzoną przez wielu pracodawców. Ten sposób zatrudnienia niewątpliwie jest dla nich korzystny.

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Decydując się na zatrudnienie osób na podstawie umów cywilnoprawnych, do których zalicza się umowa zlecenia, trzeba zawsze pamiętać o prawidłowym sformułowaniu umowy. Zatrudnienie w warunkach określonych dla stosunku pracy jest zatrudnieniem pracowniczym, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (art. 22 § 1 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00