Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-15

MONITORING PRACOWNIKÓW

l  podstawy kontroli pracowników

Jakub Kaniewski

l przeszukania pracowników

l badanie stanu trzeźwości

l kontrola poczty elektronicznej

Pracodawcy coraz częściej stosują nowoczesne technologie, aby monitorować swoich pracowników. Obecnie nawet trudno wyobrazić sobie sytuację pełnej swobody pracowniczej. Co więcej - takie działanie jest w wielu przypadkach zgodne z prawem. Nie jest jednak nieograniczone, każdy ma bowiem prawo do prywatności i ochrony własnych dóbr osobistych i danych osobowych.

Pracownik, aby wykonywać pracę, musi czuć się w miarę swobodnie, pracodawca zaś jako podmiot wynagradzający tę pracę musi mieć pewność, że jego wydatki są uzasadnione. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i odpowiedzmy na pytanie, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron w tym zakresie oraz jak daleko może posunąć się pracodawca kontrolujący swoich podwładnych.

Podstawy kontroli pracowników

Trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie kontrolowania pracowników. Najogólniej jest to prawo zbierania przez pracodawcę w procesie pracy informacji na temat własnych pracowników, w którym przeciwstawiane są ze strony pracodawcy - prawo do ochrony jego dóbr, natomiast ze strony pracowników - prawo do prywatności, konstytucyjnej gwarancji wolności i ochrony komunikowania się. W stosunku pracy relacje tych dwóch grup praw nieustannie przenikają się wzajemnie.

Inwigilacji pracowników powinien przyświecać zawsze tylko jeden cel - utrudnienie dostępu do danych prywatnych przedsiębiorcy, zapobieganie szpiegostwu przemysłowemu czy wręcz prozaiczne nieświadome udostępnianie informacji. Monitoring powinien umożliwiać wykrycie sprawców naruszeń i przestępstw godzących w dobro pracodawcy.

Ważne jest zatem wprowadzenie takiego zakresu i metod kontroli, które będą adekwatne w stosunku do tego celu. W przeciwnym wypadku może dochodzić do mniej lub bardziej świadomego naruszenia dóbr osobistych pracownika.

Brak odpowiednich przepisów

Polskie ustawodawstwo nie ma kompleksowej regulacji tego zagadnienia. Nie podlega jednak dyskusji, że pracodawca ma prawo kontrolować i oceniać pracę swoich podwładnych. Jego działania w tym zakresie nie mogą jednak naruszać godności i prywatności pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00