Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-05-19

Rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami

Rozwiązanie umowy o pracę powoduje zakończenie stosunku pracy łączącego pracodawcę z pracownikiem. Może ono nastąpić z mocy samego prawa, na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Niedopełnienie formalności w zakresie rozwiązania umowy o pracę może skutkować przywróceniem pracownika do pracy przez sąd pracy lub przyznaniem mu odszkodowania.

Pewne kategorie pracowników podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę, np. pracownice w ciąży, pracownicy w wieku przedemerytalnym, członkowie organizacji związkowych wskazani jako podlegający ochronie przed zwolnieniem z pracy. Takich ograniczeń nie ma natomiast pracownik, który zawsze może wypowiedzieć umowę pracodawcy.

Upływ okresu umowy o pracę

Terminowe umowy o pracę (na czas określony, na okres próbny, na zastępstwo, na czas wykonania określonej pracy) rozwiązują się z mocy prawa w dniu określonym w tej umowie jako termin zakończenia jej obowiązywania (art. 30 § 1 pkt 4, dalej: k.p.). Przykładowo, w przypadku umowy na czas określony będzie to data wskazana w tej umowie lub upływ okresu, na jaki została zawarta. Przy umowie na zastępstwo będzie to powrót do pracy zastępowanego pracownika. Strony stosunku pracy nie muszą zatem składać żadnych dodatkowych oświadczeń potwierdzających rozwiązanie takiej umowy o pracę. Dzieje się to z mocy prawa i jedynym obowiązkiem pracodawcy jest rozliczenie się z pracownikiem i wydanie mu świadectwa pracy potwierdzającego okres zatrudnienia.

Porozumienie stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest możliwe w każdym czasie i w dogodnym dla stron umowy terminie. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik pozostaje w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym, czy jest nieobecny w pracy z powodu innej usprawiedliwionej przyczyny. Decydujące znaczenie ma zatem w tym przypadku wola stron stosunku pracy.

Przykład

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 7 do 17 kwietnia 2015 r. W trakcie urlopu znalazł bardziej korzystną ofertę pracy i po przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej został pozytywnie zaopiniowany jako kandydat do pracy u nowego pracodawcy, począwszy od 14 kwietnia 2015 r. W związku z tym 13 kwietnia 2015 r. pracownik zwrócił się do dotychczasowego pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, pracodawca przychylił się do wniosku pracownika. Za pozostałą niewykorzystaną część urlopu wypłacono mu ekwiwalent pieniężny. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00