Przygotowania emitenta samorządowego do wejścia na publiczny rynek kapitałowy
Przygotowania emitenta samorządowego do wejścia na publiczny rynek kapitałowy
Wprowadzenie papierów wartościowych do obrotu publicznego nie może być jednorazowym epizodem w funkcjonowaniu jednostki samorządowej czy przedsiębiorstwa komunalnego zorganizowanego w formie spółki akcyjnej, ponieważ pojawienie się emitenta na rynku publicznym powoduje wiele zmian (pozytywnych) w jego działalności, ale także przyjęcie pewnych zobowiązań wobec inwestorów. Upublicznienie jego papierów wartościowych powinno być etapem długofalowej, często kilkuletniej strategii rozwoju. Umieszczenie tego procesu w strategii rozwojowej emitenta pozwala na jego właściwe zaplanowanie i sprawną realizację. Już na tym etapie bowiem należy rozstrzygnąć, która z możliwych ścieżek wejścia na rynek publiczny pozwala zrealizować nasze cele w sposób optymalny.
Jaka forma?
Jeżeli przygotowujemy się do emisji obligacji, należy podjąć decyzję, czy nastąpi to od razu w drodze subskrypcji publicznej czy też w drodze emisji niepublicznej, wprowadzanej następnie do publicznego obrotu. W obu przypadkach, zgodnie z ustawą o obligacjach, emitent może wyemitować obligacje bez konieczności wydania ich w postaci dokumentów papierowych. W takim przypadku wskazane jest zawarcie umowy z domem maklerskim lub bankiem, ewentualnie Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, której przedmiotem byłoby prowadzenie ewidencji posiadaczy tych obligacji. Z chwilą dopuszczenia obligacji do obrotu publicznego, ewidencja taka nabiera znaczenia prawnego zapisów na rachunkach papierów wartościowych.
