Strażnik oskarżycielem
Likwidacja kolegiów
Strażnik oskarżycielem
Straż gminna od 17 października 2001 r. występować będzie do sądu o ukaranie sprawcy wykroczenia. Jednak strażom gminnym (miejskim) uprawnienia oskarżycielskie przysługiwać będą wtedy i tylko wtedy, gdy w zakresie swojego działania ujawnią wykroczenie i wystąpią z wnioskiem o ukaranie.
Przepis Konstytucji RP z 1997 r. jest jednoznaczny. Jedynie w okresie czterech lat od dnia wejścia w życie ustawy zasadniczej w sprawach o wykroczenia mogą orzekać kolegia. Po tym terminie ich kompetencje przejmują właściwe miejscowo sądy rejonowe. Termin upływa 17 października br. Wejście w życie nowego Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zrealizuje inny przepis konstytucji gwarantujący każdemu prawo do sądu, czyli prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych uprawnia strażników nie tylko do nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym, ale również do dokonywania czynności sprawdzających, kierowania wniosków o ukaranie do kolegiów i wnoszenia środków odwoławczych.
