GIEŁDA POMYSŁÓW
Wieczorne wizyty pracowników socjalnych
Sabina Korbiel, koordynator programu „Dobry Wieczór” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie, filia nr 6
- Od listopada 2006 r. w naszym ośrodku realizowany jest autorski program pod roboczym tytułem „Dobry Wieczór”. Nazwa pochodzi od pory, w której odbywają się odwiedziny pracowników socjalnych. Średnio ma to miejsce dwa razy w miesiącu w godzinach popołudniowych od 17.00 do 21.00 lub w weekendy. Co istotne, to pracownicy sami decydują, w jakim terminie odwiedzą rodzinę objętą nadzorem.
Założenia programu są proste - polegają na bliższym poznaniu rodzin, co do których nie mamy wystarczających informacji o zakresie pomocy, jakiej potrzebują. Chcemy w ten sposób wykluczyć sytuację, w której niewłaściwie wydaje się pieniądze przeznaczone na pomoc społeczną. Niestety, nadal wiele rodzin traktuje świadczenia jako metodę na życie. Chcemy wyeliminować ten proceder, tak by nasza pomoc trafiała naprawdę do potrzebujących. Zależy nam na lepszym poznaniu naszych podopiecznych i relacji, jakie panują w ich domach, szczególnie jeżeli są tam małe dzieci. Nasze wizyty są mniej urzędnicze - bez dokumentów i formularzy. W czasie takiego spotkania rodzina może się otworzyć i opowiedzieć, z czym sobie nie radzi. Naszym zadaniem jest tak pokierować rozmową, by wspólnie dojść do rozwiązania trudnej sytuacji. Obecnie nadzorem objętych jest ok. 30 rodzin.
Program „Dobry Wieczór” zyskuje zainteresowanie innych placówek, filia nr 9 jest w trakcie wdrażania projektu. Mam nadzieję, że inne ośrodki skorzystają z naszego pomysłu, zwłaszcza że nie pociąga to za sobą dodatkowych nakładów finansowych. Jest to kwestia organizacyjna i polega na ustaleniu godzin pracy bezpośrednio między pracownikami.
PROBLEM
Nasza pomoc nie zawsze trafiała do potrzebujących i nie była właściwie wykorzystywana.

