Nie ma wątpliwości, kiedy płacić VAT za użytkowanie wieczyste
Gmina musi wystawić fakturę VAT za ustanowienie użytkowania wieczystego nieruchomości w stosunku do umów zawartych po 1 maja 2004 r. Umów zawartych przed 1 maja 2004 r. gmina nie musi opodatkowywać VAT. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie skierowanym do dyrektorów izb i urzędów skarbowych.
W wyniku ostatniej uchwały NSA z 8 stycznia 2007 r. w składzie 7 sędziów (sygn. akt I FPS 1/06) doszło do zagmatwania sytuacji opodatkowania podatkiem VAT opłat za użytkowanie wieczyste. Po wejściu w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, organy podatkowe stały bowiem na stanowisku, że otrzymywane przez gminy opłaty z tytułu użytkowania wieczystego są świadczeniem usług i jako takie podlegają 22-proc. stawce VAT.
Postanowienia ustawy
Zgodnie z art. 15 ust. 2 oraz ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z jej art. 5 ust. 1 pkt 1, gmina, która pobiera opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości, musi uiścić z tytułu tej opłaty podatek od towarów i usług, jeżeli ustanowienie użytkowania wieczystego nastąpiło po dniu wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług, czyli po 1 maja 2004 r.



