Koncepcje trzeciego etapu reformy samorządowej
Samorząd, choć się sprawdził, to musi ewoluować. W jakim kierunku powinny iść zmiany? Swoją wizję przedstawił prof. Jerzy Hausner wraz z zespołem. Proponuje m.in. powstanie dzielnicowych czy też osiedlowych centrów lokalnych, które miałoby doprowadzić do ułatwienia kontaktów obywatela z urzędem. Jednostki te miałyby być centrami podawczymi, a także potencjalnym miejscem współpracy najbliższej społeczności.
W styczniu 2013 r. zespół ekspertów pracujący pod przewodnictwem prof. Jerzego Hausnera przedstawił pierwszy Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce. Nawet dostrzegając fakt, że reforma samorządowa stanowi duży sukces transformacji ustrojowej, to w ciągu ostatnich lat można zauważyć wiele negatywnych tendencji, które wymagają interwencji. Za najważniejsze uznano konieczność rozstrzygnięcia 10 dylematów związanych z rozwojem samorządności terytorialnej w Polsce. Dylematy samorządności terytorialnej w Polsce stanowiły podstawę kilkumiesięcznej dyskusji, w której uczestniczyli autorzy raportu w wielu miejscach kraju. Powstałe w ten sposób komentarze, wnioski z dyskusji, a także dalsze prace analityczne stały się podstawą przygotowania drugiego tomu raportu. Zawiera on precyzyjne propozycje działań, które, zdaniem autorów, powinny się składać na trzeci etap reformy samorządowej w Polsce.


