Szklany sufit, niestety, ma się dobrze
Niewiele samorządów podejmuje realne działania związane z problematyką dyskryminacji. Panuje przekonanie, że równość to temat "na potem", którym będzie się można zająć, gdy urzędy uporają się z pozornie bardziej palącymi sprawami, jak drogi, kanalizacje i szkoły. Są jednak pozytywne symptomy, jak Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który zwyciężył w konkursie "Równy Urząd".
Po miesiącach (a raczej latach) rząd 29 kwietnia br. podjął decyzję o przekazaniu do Sejmu ustawy ratyfikującej Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej sporządzoną w Stambule 11 maja 2011 r. Konwencja jest pierwszym aktem prawnym w Europie, który całościowo i wyczerpująco podejmuje zagadnienie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i jej zwalczania, a także przemocy domowej. Według ONZ konwencja jest "złotym standardem polityki antyprzemocowej". Konwencja podkreśla związek między osiąganiem równości płci a eliminacją przemocy wobec kobiet w prawie i praktyce. Równość płci zmniejsza zagrożenie przemocą. Dlatego zapobieganie przemocy wiąże się z promowaniem równości płci rozumianej jako równość szans kobiet i mężczyzn, a także solidarne i sprawiedliwe dzielenie się prawami i obowiązkami w życiu rodzinnym i zawodowym. Konwencja nakazuje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla sprawców różnych rodzajów przemocy wobec kobiet.


