Gazeta Samorządu i Administracji 12/2014 z 20.06.2014, str. 10
Data publikacji: 30.06.2018
Zielona Góra większa od Poznania, czyli o połączeniu gminy z miastem
18 maja br. mieszkańcy gminy Zielona Góra wyrazili zgodę na przyłączenie się do miasta. Decyzja wyrażona w referendum, w którym brało udział ponad 50% uprawnionych do głosowania, daje nadzieję na szybkie połączenie jednostek samorządowych, które byłoby pierwszą tego typu zmianą w kraju.
Władze samorządowe Zielonej Góry od wielu lat pracowały i przekonywały do połączenia gminy i miasta. Istniejąca sytuacja z gminą obwarzankową miała liczne wady. Do największych z nich należy zaliczyć: istnienie dwóch jednostek władz samorządowych w jednej miejscowości, brak terenów inwestycyjnych miasta, brak uzasadnienia dla istnienia odrębnych władz w sytuacji, w której aktywność mieszkańców koncentrowała się zarówno w gminie, jak i w mieście.

